Bilo je nekaj let nazaj. Prvomajski prazniki so se postavili tako, da smo imeli podaljšan vikend, torej 3 dni časa. Kam za prvomajske počitnice, torej? Nekam blizu, pa da kaj novega in zanimivega vidimo. Gremo na Madžarsko! Na Blatno jezero.
Blatno jezero
Blatno jezero ali Balaton po madžarsko je največje jezero v Srednji Evropi in je najverjetneje ostanek Panonskega morja. Od Ljubljane je južna obala Blatnega jezera oddaljena približno 300km, severna obala pa približno 380km. Ja, tako dolgo je Blatno jezero. Od Budimpešte pa je severna obala Blatnega jezera (Balaton) oddaljena le slabih 100km.
Blatno jezero je sladkovodno jezero, ki je večinoma tudi precej plitko. Največja globina je 11m, vendar pa je v povprečju globoko le okoli 3m. Ime pa je dobilo po svojem blatnem dnu, zaradi katerega je tudi voda v jezeru vedno kalna in rjavkasta. A ne se ustrašit, voda je vseeno čista in primerna za kopanje.
Blatno jezero je najbolj popularna poletna destinacija na Madžarskem. Tako kot je za nas Jadransko morje sinonim poletnih počitnic, je za Madžare Balaton (Blatno jezero). Blatno jezero s svojo okolico ponuja najrazličnejše možnosti za preživljanje počitnic. Poleti so najbolj aktualni vodni športi (plavanje, windsurfing, veslanje) ter kolesarjenje po okolici, v preostalih delih leta pa je zanimiv termalni izvir na jugu (Heviz) in pa zgodovine polna okoliška mesta (Tihany, Keszthely). Mi smo bili ob Blatnem jezeru v času prvomajskih počitnic, zato vodnih športov nismo preiskušali (je bilo malo prehladno), smo si pa ogledali nekaj lepih mest in se kopali v termalnih bazenih blizu Heviza.
Podaljšan vikend izlet (prvomajske počitnice) ob Blatnem jezeru
Najbolj praktično se nam je zdelo, da si izberemo en kraj ob Blatnem jezeru za bazo, kjer bomo prenočevali. Od tam pa smo potem delali izlete v okolico. Prenočišče smo našli v prijetnem hotelčku v kraju Zamardi, ki je nasproti poznanemu kraju Tihany, hkrati pa je precej miren in ne preveč turističen kraj. Sedaj pa vam predstavim naš izlet in kakšne so bile naše počitnice ob Blatnem jezeru.
Zamardi
Takoj, ko smo odložili svoje stvari v hotelčku v Zamardi-ju, smo se odpravili na plažo. Kako tudi ne, ko pa je Zamardi znan ravno po najdaljši plaži ob Blatnem jezeru. Čeprav je bilo še precej hladno za kopanje, smo vseeno uživali na plaži in se malo greli na spomladanskem soncu. Zvečer smo se odpeljali še do Siofoka, ki je največje mesto ob Blatnem jezeru in tudi najbolj turistično. Šli smo na kratek sprehod skozi center mesta in ob obali, pa seveda na sladoled in tipične madžarske kurtoše.
Tihany
Tihany velja za najlepše mesto v okolici Blatnega jezera in je tudi pod UNESCO zaščito. od Zamardija je le en streljaj oddaljen, a vseeno na drugi strani jezera. Kako iz Zamardija do Tihany-a. Dve možnosti sta: ali z ladjo čez jezero ali pa z avtomobilom vse naokoli. Kaj mislite, katero smo izbrali mi? Trajekt ravno takrat ni obratoval, zato smo se odpeljali naokoli. Itak je fino videti še malo okolice in tako smo namesto 10km prevozili 70km.
Tihany leži na polotoku in je eno najstarejših mest v okolici. Staro mestno jedro je menda iz 16. stoletja, benediktinska samostanska cerkev v Tihany-ju pa ena najstarejših cerkva na Madžarskem. Tihany je znan tudi po poljih sivke in sivkinih produktih (vse skupaj malo spominja na Provanso). Če boste tam v poletnih mesecih, se le ozrite po kakšnem nasadu sivke 😉 Poleti je menda tu precej gneče, v spomladanskem času pa je bilo prav prijetno.
Veszprém (Belomost)
Na poti iz Zamardija do Tihanya smo se ustavili še v kraju Veszprem (po slovensko Belomost). Veszprem se nahaja nekoliko stran od samega Blatnega jezera, pod vznožjem gora Bakony in ima zanimivo zgodovino. Pogosto se Veszprem imenuje tudi Mesto kraljic, saj so tukaj kronali madžarske kraljice v srednjem veku. Najbolj poznana je verjetno kraljica Gizela, žena prvega madžarskega kralja Štefana (István po madžarsko). Poleg tega pa je v mestu zanimiv tudi grad v Veszpremu, ki naj bi tukaj stal že pred prihodom Madžarov. Verjemite, zelo je star 😉
Szigliget
Na poti proti Keszthely smo se ustavili še v kraju Szigliget. No, dejansko smo si samo na hitro pogledali ruševine nekdanjega gradu Szigliget, ki stojijo na vrhu manjšega hribčka in ponujajo lepe razglede na Blatno jezero.
Keszthely (Blatenski Kostel)
Keszthely (po slovensko Blatenski Kostel) je vreden obiska zaradi svoje baročne palače, ki naj bi se nekoč lahko primerjala z Versaillesom v Parizu. Palača Festetics naj bi bila nekoč last hrvaške plemiške družine, ki se je preselila na Madžarko v 17. stoletju in si tu dala postaviti prekrasno rezidenco. Vstopnina je bila v času našega obiska brezplačna, zato smo si seveda vzeli čas in si ogledali čudovite sobane.
Toplice Heviz
Še zadnji postanek pred potjo nazaj domov so bile toplice na jugu Blatnega jezera. Toplice Heviz – pravzaprav gre za jezero Heviz, ki je največje termalno jezero v Evropi. Ja, dejansko je celo jezero toplo in tudi toplice so urejene tako, da se kopamo v topli jezerski vodi. Super doživetje pa še polno lepih lokvanjev je bilo v okolici. Več o toplicah v Hevizu je napisanega v objavi Izlet na Madžarsko – v iskanju termalnih bazenčkov.
Čudovit podaljšan vikend izlet je za nami. Madžarska je tako nepoznana za nas. Vsi gremo samo v Budimpešto, pa mislimo, da smo videli Madžarsko. Blatno jezero je prijetna in relativno bližnja destinacija za aktivne počitnice.