Ligurijska obala oz. Italijanska Riviera je dostikrat predstavljena kot sanjska destinacija v Italiji. Peščene plaže, prikupne italijanske vasice (npr. Cinque Terre), mondeni kraji kot sta Portofino in Sanremo, v zaledju pa se dvigujejo visoke gore. Marca letos sva res potrebovala krajši pobeg, če se le da na toplo. A na voljo sva imela le en vikend. Odločila sva se za izlet v Italijo, do Ligurijske obale. Na poti pa sva se ustavila še v muzeju Stradivariusovih violin v kraju Cremona, ki ga bom opisala na koncu.
Ligurijska obala – kaj si tam sploh pogledati
Cinque Terre
Cinque Terre so verjetno najbolj znana stvar na Ligurijski obali oz. Italijanski rivieri. Gre za narodni park, ki zavzema 5 vasic, zgrajenih v strme pečine nad Ligurijskim morjem ter njihovo okolico (morje, zalive, same pečine). 5 vasic, ki predstavljajo Cinque Terre je: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola in Riomaggiore. Vse so si malo podobne, hkrati pa ima vsaka svoj značaj. Katero torej obiskali oz. ali se splača obiskati kar vse? Midva sva bila v tem delu Italije že večkrat, zato bom tu povzela vse izkušnje in doživetja.
Po najinem mnenju so vasice Cinque Terre sicer zelo simpatične, ampak tudi precej turistične in so si med seboj podobne. Zato več kot en dan ne bi “zapravila” za ogled Cinque Terre. Za res doživeto in podrobno izkušnjo, priporočava celodnevni izlet, tekom katerega lahko obiščeš vse vasice. To je najlažje opraviti z vlakom iz mesta La Spezia. Začeti je treba zgodaj zjutraj in naštudirati vozni red vlakov (preveri spletno stran RailEurope ali pa Omio – tam midva iščeva vse železniške povezave). In potem se da tole pogledati v enem dnevu.
Za vse, ki bi želeli še kaj več hoditi, povem, da obstaja tudi pohodniška pot med temi vasicami. Vendar je treba preveriti aktualno stanje, prehodnost poti in “vstopnino” oz. dovolilnico za to. V teoriji je lahko vlak in malo hoje zanimiva kombinacija. Tole smo mi družinsko prehodili že kar nekaj časa nazaj, zato težko podam ažurne informacije.
Ob najinem zadnjem obisku narodnega parka Cinque Terre sva se kar z avtom zapeljala v eno izmed vasic. Izbrala sva vasico Manarola in se do dol (po ovinkasti in ozki cesti) zapeljala s svojim avtom. Imela sva srečo, dobila sva brezplačno parkirišče (navadno je cena preko 20€ na dan!) in si vasico pogledala tekom popoldneva. Saj po najinem mnenju ne potrebuješ veliko časa. Malo se sprehodiš naokoli, greš na sladoled, pa do morja … Če je dovolj toplo morje, se lahko greš kopat, sicer je pa to to. Najino mnenje, pač, da je recimo 2h čisto dovolj časa za ogled ene izmed vasic. In nama je to zadoščalo.
Portofino
Drugo tako mondeno, turistično zelo priljubljeno mestece (oz. bolj vas) je Portofino. Nahaja se v bližini Genove, na manjšem polotoku, kjer je tudi regionalni park Portofino. Če sem odkrita, nisem prepričana, zakaj je Portofino tako priljubljen :). Morda samo midva česa ne razumeva. Ampak to je ena zelo majhna vasica ob obali z izredno visokimi cenami (parkirišče je bilo 8€ na uro!). Morda sva ga obiskala ob napačnem času (zgodnja pomlad, zgodaj zjutraj v soboto). Saj je lep prikupen kraj, nič ne rečem, ampak nič tako zelo posebnega – morda sva le preveč pričakovala. V dobri uri sva prehodila celo vasico, si pogledala par cerkva (dobesedno par), šla do gradu Castello Brown in svetilnika na koncu polotoka, Faro di Portofino.
Še par besed, kako priti do Portofino. Z avtom se ne splača, saj so parkirnine res drage, prostora za parkiranje pa je tudi zelo malo. Midva bi priporočila pešačenje iz sosednje vasice Santa Margherita Ligure. Tam je možnosti za parkiranje več, hoje pa je približno 1h do Portofina. Pot gre ves čas ob morju in ponuja lepe razglede. Možnost je tudi pot s trajektom ali pa avtobusom. Še eno idejo imava: avto lahko parkirate že v kraju Rapallo, od tam pa z vlakom do Santa Margherita Ligure, naprej pa peš ali s trajektom ali z avtobusom.
Santa Margherita Ligure
Nedaleč od Portofino se nahaja nekoliko večji kraj Santa Margherita Ligure, ki je bila nama tudi veliko bolj všeč. Ozke uličice, italijanske vile, gradiči, vrtovi, cerkve, razgledi na morje … tu sva res uživala. Svoj sprehod sva začela pri kipu Krištofa Kolumba na glavnem trgu ob morju, potem pa kar malo brezglavo hodila po ozkih uličicah, šla za nosom v pekarno po focaccio in nato še na sladoled, pa v hrib do Villa Durazzo in na koncu še do lepe cerkve Chiesa di San Giacomo di Corte.
Genova
Genova je glavno mesto regije Ligurija, pa tudi sicer je veliko in pomembno italijansko mesto. Genova je bila v srednjem veku ena izmed italijanskih velesil, ki je konkurirala npr. Firencam po bogastvu in vplivu. V novem veku pa je počasi izgubljala na moči in še danes (čeprav se je situacija nekoliko izboljšala) ni pretirano lepo in zanimivo mesto. Eden njenih najbolj slavnih osebnosti je Krištof Kolumb. Jap, on je bil Italijan in svojo idejo o iskanju pomorske poti v Indijo po drugi strani sveta (torej proti zahodu) je predstavil že vladarjem v Genovi, ki pa ga niso podprli. Sponzorstvo je šel potem iskati v Španijo, kjer sta ga končno podprla kraljica Izabela in kralj Ferdinand.
Za Genovo sva si vzela približno polovico dneva in najini občutki o tem mestu so mešani. Po eni strani ima nekaj zelo lepo urejenih predelov z bogatimi vilami, cerkvami (npr. cerkev San Lorenzo) širokimi in lepimi ulicami (Via Garibaldi), prostornimi trgi (npr. Piazza de Ferrari). Po drugi strani pa ima svoj stari srednjeveški del (carruggi), kjer so ulice tako ozke, da ena oseba komaj hodi, stavbe pa so res visoke. Posledično je notri tema, vlaga, smrad … res srednjeveško in nama čisto nič prijetno! Pa še veliko takih zanikrnih predelov je, kjer je npr. prostitucija zelo očitno prisotna. Pa če se vrnem k lepim stvarem v Genovi, velja izpostaviti njihovo kulinariko: recimo pesto genovese je ena taka tipična jed. V Genovi sva bila med vikendom in na lokalni tržnici ob pristanišču sva kupila nekaj kozarčkov domačega, lokalno pridelanega pesta. Njami!
Torej, Genova – ja ali ne? Ja, zna biti lepa, če izbereš prave predele za ogled. Po najinem občutku je bilo tako pol-pol. Pol Genove je lepe, pol pa precej zanikrne.
Finale Ligure
Počasi se premikamo od vzhoda proti zahodu Italijanske Riviere oz. Ligurijske obale. Za Genovo sva se odpravila do Finale Ligure. Gre za eno izmed mnogih obmorskih mestec na Ligurijski obali. Področje tu okoli pa je znano tudi kot izredno zanimivo za športno plezanje. Rok bi tu lahko preživel cel teden, ampak sva se zadovoljila z enim popoldnevom ter večerjo, skuhano na plaži. V sredini marca je bilo prijetno toplo in je bil tole pravi balzam za dušo in telo. Topel dan, bučanje valov, rahlo slan vetrič … Pred tem pa malo športne aktivnosti na soncu in nad morjem – ja, tu se da plezati direktno nad morjem!
Sanremo
Sanremo je bilo za naju zadnje mesto na Ligurijski obali, pa tudi sicer je med zadnjimi mesti v Italiji, saj je nedaleč že francoska meja in začetek Azurne obale. Sanremo je še bolj mondeno mesto kot npr. Portofino. Tu vsako leto poteka filmski festival, ki se ga udeležijo največje filmske zvezde. Seveda nisva bila tam v času festivala, tako da sva se le sprehodila skozi center mesta, potem pa se vkampirala v kampu ob obali.
Muzej Stradivariusovih violin v kraju Cremona
Pot iz Slovenije do Ligurijske obale (ali obratno) je kar dolga. Iz Ljubljane do Genove je cca 7h vožnje. Iskala sva kakšno zanimivost na poti domov in v oči mi je padel muzej Stradivariusovih violin v kraju Cremona. Cremona se nahaj približno 100km JV od Milana in 40km vzhodno od Piacenze. Celo ime muzeja je Museo del Violino Antonio Stradivari Cremona. Cremona ima že starodavno tradicijo izdelovanja violin, kot eden bolj znanih (nikakor pa ne edini) izdelovalec violin v Cremoni je bil tudi Antionio Stradivarius.
Muzej violin naju je navdušil. Razstavljenih ima kar nekaj različnih godal (violine, viole, čela itd), razložen je postopek izdelave violin (in ostalih godal), razložene so razlike med njimi. Deloma so te stvari interaktivne, deloma pa so prikazane preko razstavljenih predmetov. Ne manjka pa tudi prečudovitih zvokov, posnetkov nastopov oz. koncertov različnih violinskih mojstrov. Vsekakor priporočava obisk, če se boste peljali tu mimo!