Letošnje leto se je sicer začelo zelo obetavno, a se nama je potem kmalu vse postavilo na glavo. Tako sva morala svoj že rezerviran dopust odpovedati. Ampak, ker sva si vseeno želela vsaj malo morja in oddiha, sva se konec junija odločila, da izkoristiva podaljšan vikend in skočiva vsaj na Hrvaško. Za naju zelo netipično početje – Hrvaška, no … pa to ni za naju. Zadnja leta se ji izogibava kolikor se le da. Preprosto zato, ker sva tekom otroštva obiskala res veliko obmorskih krajev, večino večjih otokov, pa tudi ni ravno poceni. Ampak pač pride tudi kakšno tako klavrno obdobje, ko je Hrvaška najboljša izbira. Malo sva razmišljala, kam na Hrvaško bi šla – da bo lepo in ne preveč obljudeno. In izbrala sva Dugi otok.
Dugi otok – čudovit dopust na Hrvaškem
Dugi otok – osnovne informacije
Dugi otok se nahaja vzporedno s Pašmanom in Ugljanom. Najbolj idealna trajektna povezava je iz Zadarja. Vožnja iz Zadarja do kraja Brbinj traja približno 1,5h.
Dugi otok je kot že ime nakazuje res dolg, razpotegnjen in precej neposeljen. Edini večji kraj je Sali, južno od Brbinja, ostalo so vse zelo majhni kraji s kakšnim apartmajem, manjšo trgovinico in restavracijo. Tu ni za pričakovat masovnega turizma in veliko izbire. Na otoku sta dva kampa in noben ni res poceni. Midva sva izbrala kamp Mandarino, ki ga lahko le pohvaliva (razen cena bi lahko bila nižja :)).
Najboljši del so bile res čiste sanitarije in vsem dostopni hladilniki za hrano. Kamp je tik ob morju, ima svojo plažo, restavracijo in mini trgovino – tako da se ti ni treba nikamor premaknit, če ne želiš.
Dugi otok – znamenitosti
Plaže
Najbolj znana plaža na Dugem otoku je Sakarun, ki naj bi veljala za najlepšo plažo na Hrvaškem. Naj bi bili to hrvaški Karibi. Ne vem, morda je nekoč to veljalo, sedaj gotovo ne več. Saj voda je lepa, čista in turkizna, ampak plaža je pa precej zanemarjena, veliko suhe trave in ostalih naplavljenih stvari, ki jih nihče ne sčisti.
Za naju je bila daleč najlepša plaža Veli Žal. Ima plačljivo parkirišče, ampak je vredno, ker je plaža res lepa, voda čista, turkizna … noro. Edino ni naravne sence, tako da prinesite si kakšen senčnik.
Svetilnik Veli Rat je še en zelo lep kraj, kjer sva midva hodila opazovat sončni zahod na odprtem morju.
Naravni park Telašćica
Telašćica je naravni park na jugu Dugega otoka in je po geološki strukturi in geografiji že del Kornatov in je lahko alternativa obisku Kornatov, ali pa lepo dopolnilo. Najprej sva se ustavila v informacijskem centru Grpašćak, kjer je zelo zanimivo razložen nastanek Kornatov. Priporočava ogled, ki je brezplačen. Na kratko lahko povem, da je bila Telašćica in Kornati nekoč vse kopno, en velik otok. Potem je pa s časom, tekom taljenja ledu ob koncu ledene dobe, gladina morja naraščala in počasi zalivala različne doline, kotline, vrtače itd. In tako so danes nad morjem ostali samo še nekdanji hribčki, ki jih sedaj vidimo kot gričevnate otoke. Kulsko, ane? 🙂
Od tega informacijskega centra sva se peš odpravila proti jezeru Mir (slano jezero, ki naju ni pretirano prepričalo) in še dalje do plaže Lojišće. Lepa prodnato-mivkasta plaža, le brez naravne sence, kar je bilo sredi dneva kar “ubijalsko”. Je bila pa pot do sem toliko lepša. Prvi del poti torej do jezera Mir sva hodila ob vrhu pečin in uživala v razgledu.
Potem bi se lahko ohladila v slanem jezeru, a je tudi voda precej topla in sva rajši nadaljevala s hojo. Kmalu za jezerom sva prišla do take zelo zanimive pokrajine, kjer sva bila kar naenkrat kot sredi kamnite puščave (prej sva hodila skozi borov gozd). Iz kamnov so ljudje naredili “možice” in vse skupaj izpade kar malo nezemeljsko. Na navigaciji je tole označeno kot Inukshuks.
Tam je še ena plaža Skarća, kamnita oz. skalnata, ki je idealna za skakanje v morje 🙂 Sledi še cca pol ure hoje do plaže Lojišće. Prišla sva čisto “skurjena” ampak sva bila pa potem sama na plaži 🙂 Vse skupaj sva hodila približno eno uro od parkirišča pa do plaže in še enkrat toliko nazaj.
Čeprav sva bila zgodnja (za najine pojme), je bilo izredno vroče. Zato priporočava še bolj zgodnje vstajanje za sprehod po Telašćici. V opoldanski vročini ni čisto nič prijetno tam hodit.
Ostalo, izlet na Kornate morda?
Na Dugem otoku je seveda še veliko lepih plaž, zalivov, kotičkov … midva sva si pogledala le zgoraj omenjene kraje, saj je bil glavni namen dopust in ne toliko potovanje. Veliko ljudi se tudi odpravi na izlet na Kornate iz Dugega otoka. Sva imela v načrtu tudi to, ampak se nama je zdelo potem, da bo preveč za kratek dopust in sva rajši počivala. Bova šla kdaj drugič 😉 Še lažji dostop do Kornatov je iz Zadarja.
Zaključek: Dugi otok – ali se splača?
Za naju je bil tale kratek oddih na Dugem otoku točno to, kar sva takrat potrebovala. Kdaj drugič bi nama bilo dolgčas, tokrat pa nama je pasalo več poležavanja in počasen ritem, mirnost tega otoka, relativno malo turistov (v primerjavi z ostalimi večjimi hrvaškimi otoki), plaža Veli Žal je prekrasna in vsekakor vredna obiska. Torej, ja, Dugi otok je lahko super za sproščen dopust na Hrvaškem.