Koh Chang je 2. največji tajski otok, lociran vzhodno od Bangkoka, dokaj blizu kamboške meje. Otok spada v istoimenski arhipelag, ki je tudi naravni park. Turizem v tem delu Tajske se šele razvija, kakšnih 10 let nazaj so bili to praktično neposeljeni otoki, brez elektrike in urejene kanalizacije. Tam je živelo le nekaj lokalnih ribičev. Danes je situacija precej drugačna. Otok ima dosti infrastrukture, krožno cesto po otoku ravno zaključujejo, hoteli, bungalovi, resorti rastejo, restavracije in klubi pa skupaj z njimi. Slišala sem, da sedaj gradijo tudi že ortodoksno cerkev na otoku, ker je toliko ruskih turistov. Vseeno pa to še ni tako razvit turizem kot na otokih na zahodu Tajske, npr. Phuket.
Kako do otoka Koh Chang?
Izhodišče za dostop do otoka Koh Chang je mesto Trat, ki je od Bangkoga oddaljeno dobrih 300km. Do Trata se da priti na dva načina. Ali z letalom ali pa z avtobusom. Za naju je bilo časovno in cenovno najbolj ugoden nočni avtobus, ki je iz Bangkoka štartal ob 23h, v Trat pa smo prišli malo pred 5h zjutraj. Na avtobusni postaji so nas že čakali “taksisti”, vozniki pickup avtomobilov z nekaj lesenimi klopmi na prtljažniku. Ti so nas odpeljali do pristanišča. Tam sva počakala na prvi trajekt ter opazovala sončni vzhod med vožnjo na otok. Na drugi strani so nas spet v pristanišču čakali taksisti in nas razvozili do naših namestitev. Poceni in učinkovito, kot je za Tajsko značilno.
Druga možnost bi bila, da bi iz Bangkoka do Trata letela, potem pa pot na otok nadaljevala na enak način.
Naravne značilnosti otoka Koh Chang
Koh Chang ima lepe plaže le na zahodni strani otoka, vzhodna stran pa je večinoma preraščena z mangrovami in zato so plaže nedostopne. Na zahodni strani pa je 6 območij oz. plaž in vsaka ima določene prednosti in slabosti. Med backpackerji je bolj priljubljena plaža Lonely Beach, ruski turisti so menda okupirali plažo White Sand Beach, potem pa sta tu še Kai Bae in Klog Prao beach, ki sta bolj umirjeni in odmaknjeni, ampak še vedno z dovoljšnjo turistično ponudbo. Midva sva izbrala plažo Klog Prao, ki se nahaja na sredini otoka, ob izlivu (estuariju) reke Klong Prao v morje.
Plaža Klong Prao
Tukaj, na Koh Changu sva si privoščila prave medene tedne oz. nekaj medenih dni, zato sva izbrala najbrž najdražji hotel na celem otoku. Bivala sva v Panviman Resort Klong Prao in bilo je čudovito. Roku so bili najbolj všeč samopostrežni zajtrki, meni pa seveda lepa bela mivka in čisto turkizno morje. Plaža je imela tudi žaromete, tako da sva se hodila kopat tudi zvečer, ko se je že stemnilo, kar je imelo še poseben čar. Plaža je tudi obrnjena proti zahodu, kar pomeni, da sva lahko opazovala sončne zahode direktno v morje.
Ker imam rojstni dan novembra, ko je po navadi v Sloveniji megleno vreme, sem si že dolga leta želela preživeti svoj rojstni dan na toplem. Tokrat se mi je želja izpolnila! Na svoj 25. rojstni dan sem se kopala v turkiznem tajskem morju!
Izleti po otoku Koh Chang
Jahanje slonov
V prevodu Koh Chang pomeni slonji otok, zato je bilo jezdenje slona na mojem spisku želja. Ko pa sem videla, kako to jezdenje dejansko izgleda, sem idejo nemudoma opustila. Jezdenje slona, ki ima na hrbet poveznjeno kovinsko klopco za do 3 ljudi in privezano okoli trebuha, se mi ni vsekakor ni zdelo sprejemljivo. Morda imajo sloni debelo kožo in jih to ne moti, morda … ali pa je to le še en primer izkoriščanja živali za turistične namene. Ne vem, ampak vsekakor nisva želela biti del tega, v kolikor se to dogaja. Zato sva se zadovoljila z opazovanjem slonov med večernim tuširanjem.
Snorkeling in potapljanje
Na Koh Changu sva si privoščila tudi snorkeling izlet. En dan prej sva se sprehodila po vasi Klong Prao in obiskala vse stojnice, ki so ponujale take izlete. Za poldnevni izlet (od 10h – 15h), vožnjo s taksijem do pristanišča, kosilo, obisk treh okoliških otokov sva odštela okoli 20€ po osebi. Sami potopi niso bili tako spektakularni, kot sem pričakovala, vseeno pa sem bila zadovoljna, da sem videla nekaj koral, rakcev in ribice, tudi Nemo-ta in Dori (iz risanke Iskanje malega Nema) in še nekaj nenavadno oblikovanih in pobarvanih podvodnih živalic.
Otok opic
Po kosilu na snorkeling izletu smo ostanke hrane nesli opicam, ki živijo na sosednjem otoku. Ko so zaslišale hrup našega čolna, so pritekle iz svojih brlogov in na skalah lovile razne olupke in ostale ostanke našega kosila. Boj za hrano je bil hud, tako da je kakšna opica tudi skočila v vodo po svoj delež. Ali pa so jo v vodo pahnile druge opice, ko so se ravsale za ulov.
Tajska masaža
Izkoristila sva tudi poceni tajske masaže. Jaz sicer nisem ljubiteljica masaž, ker me vedno preveč »premikastijo« in me potem vse boli. Rok pa si je ravno tega želel, da ga nekdo konkretno zmasira. Prvič sva šla poskusno v en masažni salon in se naročila na »foot massage«. 30 minutna masaža stopal in goleni je bila na trenutke malo boleča, ampak ne prehudo. Bila sem zadovoljna. Na najin zadnji večer na otoku, je Rok želel na pravo tajsko masažo. »Prav, pojdi, jaz ne bom pustila, da me polomijo. Bom šla še enkrat na foot massage.«
Ko pa sva prišla v salon, me je začel Rok prepričevati, da je to verjetno res edina možnost, da bom doživela pravo tajsko masažo, pa cene so seveda več kot polovico nižje kot v Evropi. »Ok, bom poskusila še jaz.« In že sva ležala vsak na svoji postelji, vsak s svojo Tajko, ki se je izživljala nad najinima hrbtoma. Roku sem pošiljala ubijalske poglede in molila, da bi čim prej minilo. Po končani masaži me je bolelo čisto vse. Pravijo, da je tako prav, da ko bolečina mine, pride pa tisto olajšanje mišic in izredno dober občutek. Jaz slednjega nisem doživela. Za naslednjič vem, da je foot massage čisto dovolj zame 🙂
V planu sva imela še pohod po džungli do slapov v notranjosti otoka, pa veslanje okoli mangrov na vzhodni strani … žal ni bilo časa za vse te stvari, zato se bova mogla vrniti … morda za 10 obletnico poroke? 🙂