Ko potujemo, je ena izmed najpogostejših težav hrup, ropot, brnenje. Ali je to v letalu – npr. tisto neprijetno bobnenje, na vlaku, avtobusu, v hostlu, ko imaš glasne sostanovalce ali celo v kakšni hotelski sobi, če je npr. le-ta obrnjena proti cesti. Ali pa kdaj preprosto potrebuješ mir, ker je vsega preveč. In za take primere imava midva na vsakem potovanju s seboj tudi čepke za ušesa. V tem zapisu bom primerjala tri možnosti: navadne penaste čepke, Loop čepke in noise cancelling slušalke. To so tri vrste čepkov oz. predmetov za blokiranje hrupa, ki jih uporabljava midva.
Kateri so najboljši čepki za ušesa za na potovanje?
Navadni penasti čepki – ugodna klasika
Navadni penasti čepki so verjetno najbolj dostopna in razširjena možnost. So cenovno ugodni, učinkoviti pri zmanjševanju hrupa in na voljo v skoraj vsaki drogeriji ali lekarni. Jaz jih uporabljam že iz časa svoje srenje šole, ko sem se želela doma v miru učit, moji mlajši sorojenci pa so razgrajali po hiši ali pa je vsak vadil svoj instrument. Dalje sem jih potem začela nositi s seboj na potovanja in so mi vedno bolj ali manj dobro služili. Dostikrat sem šele s čepki v ušesih lahko zaspala na letalu, vlaku ali pa v kakšni nastanitvi, uporabljala pa sem jih tudi za koncerte. Glede na ceno (4 pari za manj kot 5 EUR) so super rešitev. Znajo pa biti ravno za daljšo uporabo nekoliko nepraktični, saj lahko padejo ven oz. itak vedno malo štrlijo iz ušes. To je neprijetno, če ne želiš, da se čepki vidijo (npr. na kakšnem koncertu oz. prireditvi) oz. če ležiš na boku in z glavo pritiskaš na čepke.
Prednosti in slabosti navadnih penastih čepkov:
➕ Ugodna cena
➕ Enostavna uporaba (čepek zmečkaš, stisneš na tanko, uhelj potegneš malo navzgor in ga zabašeš notri; potem počakaš, da se pena razširi in zapolni vhod v uho)
➕ Dobra izolacija hrupa
➖ Pogosto neudobni za dolgotrajno uporabo
➖ Lahko zdrsnejo iz ušes, še posebej med spanjem ali premikanjem
➖ Niso zelo trajni – večinoma so namenjeni za enkratno uporabo.
Za nezahtevne uporabnike je tole super rešitev. Ugodna in funkcionalna. Kot rečeno, jaz sem to uporabljala zadnjih 20 let.
Loop čepki – elegantni in tehnološko napredni
Zadnje čase povsod videvam oglase za neke nove, “fancy” čepke. To so Loop čepki in so novejša in bolj dodelana alternativa penastim čepkom. Oblikovani so z mislijo na dolgotrajno udobje in diskretnost, prav tako pa so opremljeni s tehnologijo, ki zmanjša hrup, hkrati pa omogoča slišati določene frekvence, kot so govor ali opozorilni signali. Loop čepki so na voljo v majhnem prenosnem etuiju, kar je praktično za potovanja. Ne štrlijo iz ušes in so zato bolj elegantni, ne kvarijo stila (npr. na kakšnem koncertu), so bolj udobni in jih ni težko imeti v ušesih tudi npr. 10h.
Prednosti in slabosti Loop čepkov:
➕ Eleganten dizajn in manjša velikost
➕ Dobimo jih s priročno škatlico za shranjevanje
➕ Dobi se jih v različnih velikostih. V paketu torej pridejo različno veliki nastavki, ki se jih da enostavno menjavati.
➕ Tehnologija za uravnavanje hrupa oz. določenih vibracij. Različne variante čepkov za različne potrebe (npr. Loop Quiet so za blokado zvoka, Loop Experience pa so za koncerte, saj blokirajo samo določene frekvence)
➖ Višja cena v primerjavi s penastimi čepki
➖ Po mojem mnenju niso tako revolucionarni, kot obljubljajo – učinek je le nekoliko boljši od penastih čepkov.
Loop čepki so dobra izbira za tiste, ki jim je pomembna estetika in možnost daljše uporabe, vendar morda niso najboljša možnost, če je vaša prioriteta res popolna tišina. Tako dobri pa spet niso. Midva sva svoje naročila preko Amazon.de (pošiljajo tudi v Slovenijo).
Noise cancelling slušalke – slušalke, ki delujejo tudi kot čepki za ušesa
Noise cancelling slušalke so malo boljše slušalke, ki poleg predvajanja zvoka (npr glasbe) tudi aktivno blokirajo zvok od zunaj. Midva uporabljava AirPods Pro slušalke znamke Apple, obstajajo pa seveda tudi podobne slušalke od drugih proizvajalcev. Čeprav so v prvi vrsti to slušalke, jih mnogi uporabljajo tudi kot “čepke” za ušesa oz. za blokiranje hrupa, saj funkcija noise cancellation deluje izjemno dobro, tudi če glasba v slušalkah ne igra. Midva imava oba Apple telefone ter računalnike, zato imava tudi pripadajoče Apple brezžične slušalke: AirPods Pro. In sva noro navdušena nad njimi. Le s temi slušalkami, doseževa čisto tišino, popolno blokado zunanjega zvoka. Seveda, če tako želiva. Namreč slušalke lahko nastaviš na “Noise cancellation” (blokado zvoka) ali pa Transparency (prepustnost zvoka). Ker je ta objava namenjena čepkom za ušesa, ne bom šla v detajle, kako super slušalke so to, so pa tudi super čepki za ušesa. Najboljši izmed opisanih treh, po najinem mnenju.
Prednosti in slabosti AriPods slušalk kot čepkov za ušesa:
➕ Najboljša funkcija za zmanjševanje hrupa na trgu.
➕ Udobne tudi za dolgotrajno uporabo.
➕ Poleg izolacije hrupa jih lahko uporabljamo tudi za poslušanje glasbe, klicanje in druge funkcije.
➕ Lahko jih uporabljamo brez povezave s telefonom, pa vseeno delujejo, tako kot so bile nazadnje na telefonu nastavljene (Transparency ali Noise Cancellation)
➖ Zelo visoka cena v primerjavi z ostalimi možnostmi.
➖ Potrebujejo polnjenje, kar je lahko neprijetno na daljših potovanjih.
➖ Po nekaj časa začnejo tudi te slušalke tiščat. Poleg tega pa štrlijo iz ušes, kar pomeni, da so lahko moteče za npr spanje na boku.
AirPods so idealna rešitev za tiste, ki želijo najboljšo možno blokado hrupa in dodatno funkcionalnost. Vendar pa so zaradi visoke cene morda preveč za nekoga, ki išče le osnovno zaščito pred hrupom. Nisva preiskusila ostalih noise cancellation slušalk, zato jih žal ne moreva komentirat in primerjat z AirPodsi. Gotovo obstaja še kaj podobnega kot so AirPods-i in nekoliko cenejšega.
Zaključek: kateri čepki za ušesa so najboljši?
Izbira najboljših čepkov za potovanja je odvisna potreb, želja in finančnih zmožnosti posameznika. Če iščete nekaj poceni,so za vas penasti čepki. Če želite nekaj, kar tudi lepo zgleda in je malo bolj napredno, hkrati pa ne predrago, so za vas Loop čepki. Za vse, ki pa imate Apple telefon in potrebujete slušalke, hkrati pa želite tudi res efektivne čepke za ušesa, potem so pa pravi odgovor AirPods-i. Oz nekaj temu podobnega. Midva imava vse tri variante čepkov za ušesa in jih uporabljava za različne priložnosti.