Uluru in Kata Tjuta – rdeči osamelci v centru Avstralije

Aktivnosti in doživetja v okolici Uluru-ja in Kata Tjuta

by Katarina
Objavljeno: Posodobljeno:

Uluru (Ayers Rock) je verjetno vsem znana znamenitost Avstralije. Rdeča skala sredi ravne, rdeče puščave v centru države, sveta gora za Aboridžine, ikona Avstralije in velika turistična atrakcija. Nedaleč stran pa stoji še ena “gora” Kata Tjuta oz. The Olgas. Morda malo manj znana zadeva, a podobno lepa in zanimiva kot Uluru. Ko sva planirala najino tokratno potovanje v Avstralijo, sva si rekla, da je Uluru pa res treba obiskati (prej sva bila namreč že 2x v Avstraliji, pa sva ga vedno izpustila). Nisva pa vedela, kaj pričakovati od ogleda Uluruja. Je to pač tako, da se ustaviš, pogledaš, poslikaš in greš dalje? Ali se da tam dejansko še kaj več početi? Izkazalo se je, da je v okolici Uluruja ogromno možnosti za razne aktivnosti. V nadaljevanju vam predstaviva, kaj vse ponuja narodni park Uluru in Kata Tjuta (Uluru and Kata Tjuta National Park).

avstralska gora Uluru v večerni svetlobi

Uluru ob sončnem zahodu

Vse kar moraš vedeti o Uluru-ju in Kata Tjuta

Kaj sploh je Uluru in kaj Kata Tjuta?

Uluru je okoli 350m visoka gora. Pravzaprav gre za monolit iz peščenjaka in raziskovalci pravijo, da ga je večina itak pod zemljo. Torej, nad zemljo gleda teh 350m skale, pod zemljo pa naj bi ga bilo še dodatnih 5km! Nahaja se v sredini Avstralije in predstavlja sveto goro za prvotne prebivalce Avstralije, Aboridžine, hkrati pa je tudi simbol države Avstralije in njena glavna znamenitost. Angleško ime je Ayers Rock, aboridžinsko pa Uluru. Iz spoštovanja do prvotnih prebivalcev se v zadnjih letih uporablja izključno aboridžinsko ime, torej Uluru.

Uluru je z vsake strani in ob vsaki uri dneva drugačen.

Kata Tjuta je še ena gora, ki stoji nedaleč stran od Uluruja (nedaleč stran je tu res mišljeno ne daleč – samo okoli 30km sta narazen). No, pravzaprav je to več gora, več zaobljenih vrhov skupaj. V prevodu namreč Kata Tjuta pomeni “več glav” – dejansko jih je 36! Je smiselno ime, kajne? Tako kot za Uluru, tudi za Kata Tjutja obstaja angleško ime: The Olgas. Ampak se večinoma uporablja kar prvotno ime, Kata Tjuta. Kamnina, ki sestavlja Kata Tjuta, je konglomerat (mešanica peščenjaka in sedimentnih kamnin). Najvišja “glava” je visoka okoli 540m, torej je tole nekoliko višje kot Uluru.

Kata Tjuta in Uluru

Kata Tjuta v daljavi, za Ulurujem

Kje točno se nahaja Uluru?

Uluru in Kata Tjuta se nahajata v osrčju Avstralije. Dostikrat sem slišala, da je to blizu mesta Alice Springs. Pa sploh ni tako blizu. No, kaj je blizu in daleč zna bit relativna stvar v Avstraliji 🙂 Od Alice Springs je Uluru oddaljen kar 470km (okoli 5h vožnje!). Ok, če primerjamo razdaljo od Sydneya (2840km) ali Melbourna (2340km), je to blizu. Kakorkoli, če boste z notranjim letom leteli iz enega izmed večjih mest Avstralije do Uluruja, priporočava letališče v kraju Yulara (ime letališča je kar Uluru oz Ayers Rock) in ne Alice Springs. Tale Yulara oz letališče Ayers Rock je pa res čisto blizu samega Uluruja. Ne glede na to, na katero letališče boste leteli, priporočava najem avtomobila (lahko je navaden avto, ni treba, da je terenec), saj boste tako lahko samostojno obiskovali Uluru in Kata Tjuta. Seveda pa se lahko podate na daljše potovanje in se do Uluruja pripeljete z avtomobilom iz kakšnega večjega mesta. Midva sva naredila roadtrip Uluru – Sydney.

Pa še to: če boste leteli do Uluruja (letališča Ayers Rock), se splača sedeti na levi strani letala ob oknu, saj se tik pred pristankom Uluru lepo vidi z letala.

Pogled na Uluru z letala

Pogled na Uluru z letala!

Vreme oz. podnebje – kdaj je najboljši čas za obisk Uluru-ja?

Tam okoli Uluru-ja je puščavsko podnebje, kar pomeni, da so temperature lahko zelo visoke. V času poletja (kar je v Avstraliji od decembra pa do nekje marca), je tam grozljivo vroče. Zato to morda ni najboljši čas za obisk. Večina se tja odpravi v času njihove zime (našega poletja, torej med majem in oktobrom), ko so dnevne temperature znosne, noči pa hladne. Midva pa sva vedno nekaj čisto posebnega in sva bila tam novembra. Bilo je izven glavne sezone, a še ni bilo prevroče. Pravzaprav je en dan pred najinim prihodom močno deževalo in se je ozračje tudi shladilo. Čez dan je bilo okoli 30°C, ponoči pa se je shladilo na okoli 20°C. Dežuje lahko kadarkoli, saj je vreme v zadnjih letih postalo izredno nepredvidljivo. Čeprav je morda nenavadno, da dežuje sredi puščave in verjetno noben turist ni vesel dežja, pa ima to tudi svojo prednost. Po deževju namreč z Uluruja tečejo slapovi! To je pa tudi nekaj posebnega in redkega.

Uluru od blizu

Črna lisa na skali je pravzaprav ostanek slapu na Uluruju

Omeniti velja še to: sicer govorim o puščavskem podnebju in puščavi okoli Uluruja, ampak dejansko to ni taka puščava kot npr. Sahara. Zemlja je res rdeča, suha, spodaj so sipine, ampak so vse te sipine preraščene s puščavskim rastjem. Od nizkih in suhih trav, pa do grmov in dreves. Vse se najde tu. Omenim, da ne bo kdo presenečen, ko bo videl drevesa okoli Uluruja 🙂 .

drevesa in grmičevje okoli Uluruja

Pokrajina okoli Uluruja je presenetljivo zelena in zaraščena

Nastanitev v okolici Uluru-ja, pa hrana in vse ostalo

Večina nastanitev se nahaja v majhnem kraju Yulara, ki se imenuje tudi kar Ayers Rock Resort. Dejansko je cel kraj namenjen turizmu. Imajo lep kamp z bazenom in odprto kuhinjo za goste – tam sva bivala midva, potem pa so še različni hoteli, lodge-i in kakšen apartma. Divje kampiranje tu ni dovoljeno.

PREBERI ŠE  Vožnja po levi v Avstraliji je zabavna

V kraju je tudi ena bencinska, ena trgovina s hrano (manjši Woolworths) in nekaj trgovin s spominki. V celem kraju/resortu je na voljo brezplačen wifi. Po kraju vozi brezplačen shuttle bus in tako povezuje npr. kamp z galerijo in obratno. Pa seveda je tudi kar nekaj restavracij. Kar se tiče alkohola, je treba omeniti, da v Northern Territory (del Avstralije, kjer se nahaja Uluru) velja pravilo, da se alkohol lahko prodaja le turistom, gostom v nastanitvah znotraj Yulare. Ob prijavi v nastanitev boste dobili nek papir s potrdilom in samo s tem lahko kupite alkohol.

Kamp v večerni svetlobi

Vstopnina v Uluru-Kata Tjuta National Park

Za ogled Uluruja in Kata Tjuta osamelcev je potrebno plačati vstopnino. Najbolj je, da se jo uredi kar preko spleta (povezava je tule). Vstopnica velja 3 dni in te 3 dni se lahko po parku sprehajate kolikor želite, vstopite in izstopite iz njega … Vstop v sam nacionalni park je nekoliko izven kraja Yulara (oz. Ayers Rock Resort). To pomeni, da vstopnice ne potrebujete za čas, ko boste npr. v nastanitvi, ampak samo za dneve, ko boste šli do samega Uluru-ja ali Kata Tjute. Vstopnico je treba pokazati ob vsakem vstopu – kot neke vrste cestninska postaja je tam, le da preverjajo vstopnice.

Uluru

Še ena lepa fotka Uluruja

Aktivnosti okoli Uluru in Kata Tjuta

Sedaj pa preidemo k bistvu. Kaj se sploh da okoli Uluruja in Kata Tjute početi? Veliko! Eno so take enostavne, brezplačne aktivnosti, kot recimo opazovanje sončnega vzhoda, drugo so pa potem plačljive aktivnosti, ki jim tudi kar ni konca. V okolici Uluruja torej lahko preživite več dni (nekateri so tam cel teden, midva sva bila 3 dni), pa vam ne bo dolgčas. Spodaj so sedaj naštete in razložene najprej aktivnosti, ki sva jih izkusila midva, na koncu pa so potem naštete še druge, toliko, da veste, kaj vse obstaja.

Midva in Uluru. Bilo je čudovito <3

Sončni zahod pod Ulurujem

Verjetno ste že kje slišali ali prebrali, da je Uluru najlepši v času sončnega vzhoda ali zahoda, saj da prav lepo rdeče žari. In bi se kar strinjala. Sončni zahod je čudovit. Ravnina, puščava, vroč zrak in potem še ta Uluru, ki ga zahajajoče sonce obsveti. Prekrasno! Za ogled sončnega zahoda sta urejena dva prostora, dve parkirišči. Prvi je namenjen izključno avtomobilom, drugi pa avtobusom. Od Ayers Rock Resorta sta ober parkirišči oddaljeni približno 20 minut vožnje. Pa računajte, da se splača biti tam vsaj pol ure pred samim sončnim zahodom. Takrat so barve najlepše.

Čudovit sončni zahod pod Ulurujem

Čudovit sončni zahod pod Ulurujem

Gre pa za zelo preprosto stvar: parkirišče, kjer se potem vsak lepo parkira in ob avtu, z mrzlim pivom v roki uživa v razgledih. Tako zelo “na chill”, sproščeno, avstralsko. Ni nobenega drenjanja za fotografiranje, nobene glasbe glasbe … samo narava in njene prečudovite barve. Govorim o parkirišču za avtomobile (Uluru Car Sunset Viewing Area). Parkirišče za avtobuse (Uluru Coach Sunset Viewing Area) je navadno malo bolj polno ljudi. To parkirišče je tudi malo bolj oddaljeno od samega Uluruja, ampak je tudi na eni sipini, tako da je razgled z malo višje točke. Če imate čas, priporočava en večer ena razgledna točka in drugi večer druga.

Takole sva midva opazovala sončni zahod – na “haubi” avtomobila

Sončni vzhod pod Ulurujem

Razgledna ploščad za opazovanje sončnega vzhoda pod Ulurujem, imenovana Talinguṟu Nyakunytjaku – Uluṟu Sunrise Viewing Area, je na drugi strani samega Uluruja. Saj je logično 🙂 To pomeni, da je še nekoliko dlje od Ayers Rock Resorta – približno pol ure vožnje. Spet se splača biti tam vsaj pol ure pred samim sončnim vhodom. Tu je treba omeniti, da so avtobusi in avtomobili parkirani skupaj, potem je pa še približno 5 minut hoje do razgledne ploščadi. Pa dovolj se oblecite, saj so jutra v puščavi lahko zelo mrzla!

Uluru - ikona Avstralije

Uluru ob sončnem vzhodu – ni tako impresiven kot sončni zahod, kajne?

Nama je bilo tu manj prijetno, saj je bilo več gneče, več ljudi, vsi zaspani in malo sitni in hkrati so se vsi drenjali za najboljšo pozicijo za fotografijo. Barve zjutraj niso bile tako izrazite. Morda zaradi nekaj oblakov ali pa preprosto zaradi hladnejšega zraka.

PREBERI ŠE  Wollongong: izleti v okolici in druženje s Slovenci

Na poti do te razgledne točke sva se peljala mimo tistega parkirišča za sončni zahod (Uluru Car Sunset Viewing Area) in se na hitro ustavila. Tudi ob sončnem vzhodu je tamkajšnji razgled čudovit. Le da je tokrat sonce za Ulurujem in vidimo žareče nebo ter silhueto Uluruja.

Silhueta Uluruja ob sončnem vzhodu

Silhueta Uluruja ob sončnem vzhodu

Sončni vzhod in sončni zahod pod Kata Tjuta

Tako kot Uluru je v tudi Kata Tjuta čudovita za opazovanje ob času sončnega vzhoda in zahoda. Je pa res, da Kata Tjuta malo manj žari v nizki sončni svetlobi, saj je sestava kamnine nekoliko drugačna. Vsekakor pa boste tu imeli veliko več miru in prostora zase v primerjavi s sončnim zahodom pod Ulurujem. Nama je bil izredno lep sončni zahod pod Kata Tjuta, ki sva ga opazovala s parkirišča za sončni vzhod (Kata Tjuta dune vieweing). Tako sva videla žareče nebo zadaj, pred njim pa črno, mogočno silhueto teh glav Kata Tjuta.

Kata Tjuta

Kata Tjuta, pogled z razgledišča za sončni vzhod

Mutitjulu Waterhole oz. Kuniya walk

Uluru je več kot samo skala, osamelec sredi puščave. Ko dežuje, po Uluruju tečejo potoki, slapovi in ti se potem zbirajo v  tolmunih, ki jim v Avstraliji rečejo “waterhole”. En tak tolmun je tudi Mutitjulu Waterhole, do katere vodi pot Kuniya walk. Gre za kratek sprehod, mogoče vsega skupaj 1km (tja in nazaj). Zaradi orientacije poti priporočava ta sprehod popoldan, ko je že večinoma v senci. Na tej poti se da videti nekaj votlin z aboridžinskimi poslikavami (poleg so tudi table z razlagami simbolov oz. krajev), sam tolmun, ki je prekrasen, miren, zelen, sliši se ptičje petje … V stenah Uluruja pa se da videti prizore ene izmed aboridžinskih zgodb (t.i. “dreaming” – kot sanje, vendar so to zgodbe o njihovih prednikih, o naukih, ki se jih učijo Aboridžini in o nastanku Zemlje). Ne gre za poslikave, pač pa za naravne pojave. Npr. razpoka v skali, lise na samem Uluruju itd. V tem so Aboridžini videli elemente svoje zgodbe (dreaming) in jo preko teh razpok in lis razlagali dalje, svojim potomcem. Hkrati pa so take stvari Aboridžinom predstavljale tudi orientacijo v prostoru. Njihova vera in kultura je izjemno zanimiva in pestra, zato priporočava, da si še sami kaj preberete o tem. Ali pa greste na voden ogled Uluruja z rangerjem (opisano v naslednji točki).

tolmun na dnu Uluruja

Waterhole (tolmun) na koncu Kuniya walk

Mala walk (z rangerjem pod Ulurujem)

Mala walk je na drugi strani Uluruja kot prej omenjeni Kuniya walk. Ta je v senci dopoldan in se tako idealno poklopita. Mala Walk zjutraj, Kuniya walk popoldan 🙂 Res toplo pa priporočava, da se na tale Mala walk odpravite z vodičem, rangerjem. Vodeni pohodi so organizirani vsak dan zjutraj (za točno uro se pozanimajte v svoji nastanitvi, saj se spreminja glede na letni čas) in so brezplačni. In vzemite si dovolj časa, saj se rangerji radi razgovorijo 🙂 Vsaj naš se je. 2h nista bili dovolj. A je bilo izredno zanimivo. Ranger nam je povedal res veliko stvari o Aboridžinih, o njihovi kulturi, veri (ki je res drugačna od katere koli druge svetovne religije), o njihovem odnosu do narave, njihovi preteklosti in sedanjosti … Če bi želela tule popisat vse, kar sva tam slišala, bi lahko napisala cel esej. Nekaj tega povzameva na najinem potopisnem predavanju (klikni za povezavo do video posnetka potopisa), ostalo pa boste slišali, ko boste sami potovali tja 🙂 Priporočava tudi, da je to prva aktivnost, ko pridete do Uluruja oz. naj vam bo bistvena in okoli tega načrtujte ostale aktivnosti. Saj je lepo videti žareči Uluru ob sončnem zahodu. Ampak vedeti, kaj je pomenil Aboridžinom, je pa nekaj čisto drugega. Še enkrat bom rekla: res pojdite na Mala Walk z vodičem/rangerjem!

aboridžinske poslikave na steni Uluruja

Aboridžinska učilnica s stenskimi poslikavami

Valley of the Winds walk

Tale pohod je pod oz. okoli Kata Tjuta. Gre za malo daljši “hajk”, ki je – če naredimo celo krožno pot – dolg okoli 7,5km in zanj potrebujemo 3-4h časa. Ker je to malo daljša pot, se je nanjo treba primerno pripraviti: imejte s seboj dovolj vode! Poleti je tu lahko izredno vroče, sence je bolj malo, zato je res bistveno, da dovolj pijete. Na dveh točkah tekom poti je pitna voda tudi na voljo, da si jo dotočimo. Kadar je vremenska napoved taka, da bo čez dan nad 36 °C, pot ob 11h zaprejo. Iz varnostnih razlogov. Tale pohod je tudi označen kot težak. Za nas, Slovence, to ni nič posebno težkega, pravzaprav je za nekega hribovca tole lahka pot. Je pa težji in bolj razgiban pohod, kot pa tisti okoli Uluruja.

Kata Tjuta

Kata Tjuta

Za razliko od pohodov pod oz. okoli Uluruja, ki so večinoma ravninski in jih lahko prehodite tudi v natikačih (če so vam seveda udobni), pa so poti okoli Kata Tjuta bolj hribovske, hodi se po kamnih, skalah, prečka se kakšen potoček, na poti se dvignemo in spustimo … zato je potrebna bolj pohodniška obutev. Midva sva hodila v nizkih pohodniških čevljih in so se dobro obnesli.

PREBERI ŠE  Video najinega prvega skupnega potovanja: Video Avstralija

Krožna pot nas pelje skozi aboridžinske svete kraje, zato fotografiranje ni dovoljeno. Aboridžini pravijo, da moraš kraj itak sam doživet, ko si tam. Biti prisoten z vsemi svojimi čuti in se ne ukvarjati s fotoaparatom ali telefonom. In imajo prav. Ko vse to odložiš, se sprostiš in si prisoten v trenutku, je to res nekaj posebnega. Nadihaš se, užiješ poglede na okolico, opaziš ptiče, ki se preganjajo po zraku, muhe, ki iščejo, kako ti bodo zlezle za majico oz. pod mrežo (če jo imaš čez obraz).

Zgleda skoraj kot Namibija, kajne? 🙂

Brezplačni kino

Ko je sredi dneva prevroče za sprehode okoli Uluruja ali Kata Tjute, se prilega malo ohladitve. Ena možnost je bazen v Ayers Rock Resortu, druga možnost pa je brezplačni ogled kakšnega filma. Vsak dan predvajajo filme z avstralsko, aboridžinsko tematiko. Od kratkih, 15-minutnih filmov pa do daljših celovečercev. Dopoldan pa vrtijo avstralske risanke za otroke. Sama sem si šla ogledat en film in mi je dal še dodaten vplogled v aboridžinsko kulturo. Za spored povprašajte v svoji nastanitvi.

Umetnostna galerija in delavnica aboridžinskega slikanja

Poleg kina je tudi galerija, kjer si lahko ogledamo aboridžinske slike. Če imate srečo, lahko vidite umetnike in umetnice pri delu. Slike so tudi na prodaj. Niso poceni, so pa zelo lepe. Zanimivo je namreč, da Aboridžini slikajo tako, da rišejo pike na podlago in potem iz teh pik nastanejo simboli, ki imajo neke pomene in skupek simbolov predstavlja sliko. Enkrat na teden imajo pred galerijo tudi brezplačno delavnico aboridžinskega slikanja. Tudi tega sva se udeležila. Všeč nama je bilo, ker so nam tu simbole razložili, potem pa smo dobili barve in smo se lahko še sami preiskusili v slikanju. Zanimivo tako za otroke kot za starejše.

Katarina na delavnici aboridžinskega slikanja

Ostali pohodi pod/okoli Uluruja in Kata Tjuta

Tule bom naštela še ostale pohode v nacionalnem parku Uluru – Kata Tjuta. Za informacijo, čeprav jih midva nisva prehodila.

  • Uluru Base walk: pot okoli Uluruja. Obseg Uluruja je malo več kot 9km, na tej poti pa jih narediš 10,6km. Hoja je sicer po ravnem, ampak traja vsaj kakšne 3h.
  • Liru walk: to je pohod od kulturnega centra (Cultural Centre) pa do izhodišča za Mala walk, torej parkirišča pod Ulurujem. Razdalja je 4km (tja in nazaj) in traja okoli 1,5h. Tu imamo ves čas razgled na celoten Uluru z razdalje.
  • Lungkata walk: to je pravzaprav en del Uluru Base walk, kjer se peš odpravimo od izhodišča za Kuniya walk pa do izhodišča za Mala walk. Pot je dolga 4km (tja in nazaj oz. 2km v eno smer) in nam načeloma vzame 1,5h.
  • Walpa Gorge walk: to je druga možnost (poleg Valley of the Winds) za pohod na področju Kata Tjuta. Tu greš pač v sotesko, med dva vrhova (dve “glavi”) in po isti poti ven. Pot ni pretirano dolga – le 2,5km, kar je za približno 1h hoje. Tu ni svetih krajev, zato je fotografiranje povsod dovoljeno. Je pa pot bolj razgibana, bolj hribovska, zato je klasificirana kot srednje težka pot. Vse poti pod Ulurujem pa so lahke poti.
ženska pohodnica na poti iz rdeče zemlje pod goro Uluru

Sprehodi okoli Uluruja so vsi zelo ravninski, okoli Kata Tjuta pa so bolj razgibani

Ostale aktivnosti okoli Uluruja

Okoli Ulurja je res ogromno aktivnosti. Lahko greste tudi jahat kamele, lahko letite s helikopterjem nad Ulurujem, pa verjetno je še milijon drugih možnosti. Spodaj bom izpostavila dve, ki sta se nama zdeli zanimivi, a se na koncu nisva odločila za njiju.

Field of Light

Pod Ulurujem je umetnik Bruce Munro postavil zanimivo instalacijo. Luči, lučke … kar 50 000 njih je razporedil po precej veliki površini pred Ulurujem. Lučke tekom večera počasi spreminjajo barvo in tako dajejo občutek valovanja, dihanja v puščavi. Na fotografijah je delovalo zelo lepo.

Wintjiri Wiru

No tole pa lahko rečeva, da sva pravzaprav videla, le da je bilo tako – neuradno. Wintjiri Wiru je namreč “drone show”, torej vizualna predstava, ki jo ustvarjajo droni v zraku. S pomočjo lučk (barvnih pik) droni skupaj z laserji in projektorji oblikujejo aboridžinske slike, podobe in na ta način pripovedujejo aboridžinske zgodbe (dreaming jim oni rečejo, zgodbe o nastanku sveta, njihovi nauki, temelj njihove vere in kulture). Vstopnina je bila zelo draga, zato se v osnovi nisva odločila za ogled tega, sva pa slučajno potem videla del predstave s ceste, ko sva se pozno zvečer vračala z opazovanja sončnega zahoda pod Kata Tjuta. Verjetno predstavo spremlja še kakšna glasba ali pa govor, midva sva videla le podobe v zraku, a bilo je čarobno.

Koliko časa potrebujem za ogled Uluru in Kata Tjuta?

In sedaj, ko ste lahko prebrali, kaj vse se da početi v okolici Uluruja in Kata Tjuta, se pojavi vprašanje: koliko časa potrebujem za ogled Uluru in Kata Tjuta? Vsaj dva dneva sta minimum, če vprašate naju. Če imate kakšen dan več, pa toliko boljše. Midva sva bila tam 3 dni in recimo, da sva videla dovolj. Bi pa z lahko in veseljem ostala še kakšen dan. Nama je bilo vzdušje tam res prijetno, dobro sva se počutila, Uluru je čudovit in sončni zahod tam bi lahko gledala prav vsak večer, pa se ga še ne bi naveličala.

Uluru

Še ena fotka Uluruja za konec, ker je pač prekrasen

Komentiraj

Lahkih nog naokrog
error: Vsebina je zaščitena