Armenija – nasveti za potovanje

Popotniški nasveti za Armenijo

by Katarina
Objavljeno: Posodobljeno:

Armenija je majhna država v Zahodni Aziji, načeloma spada med Kavkaške države, čeprav pravega gorovja Kavkaz nima. Lahko bi rekli, da je kot mlajša sestrica Gruziji, ki je dobro poznana in precej bolj obiskana destinacija. Midva v Gruziji še nisva bila, Armenija pa naju je navdušila. S prijaznostjo, nežnostjo ljudi, lepo pokrajino, drugačno kulturo, prikupnimi samostani na vsakem koraku, preprostostjo, okusno hrano, ogromno sadja … No, in da bo vaše potovanje v Armenijo malo lažje, sva za vas pripravila popotniške nasvete, vse kar morate vedeti pred potovanjem v Armenijo. Torej, Armenia – nasveti za potovanje se glasijo …

gora Ararat in armenska zastava

Bolj armensko že ne gre: gora Ararat in armenska zastava

Armenija – nasveti za potovanje

Kako do Armenije?

Do Armenije gremo lahko teoretično po kopnem, edino malo dolga bo. Vedeti je treba, da ima Armenija zaprto mejo s Turčijo in Azerbajdžanom, torej je edini kopenski prehod meje možen iz Gruzije (in Irana, samo to je še dlje, če gledamo iz Slovenije). Marsikdo verjetno leti v Gruzijo in gre potem z (nočnim) vlakom v Armenijo.

bel avto Lada Niva, Armenija

Tipično prevozno sredstvo v Armeniji: Lada Niva ali pa UAZ

Če pa vas zanima res specifično Armenija, pa je najboljša možnost letalo. Trenutno ima Wizzair kar nekaj povezav iz nam bližnjih letališč do Erevana, pa načeloma niso to drage letalske karte … midva sva izkoristila to možnost. Letela sva iz Milana v Erevan, nazaj pa v Benetke. Jaz iskanje letalskih kart začnem vedno v brskalniku Kiwi, potem, ko pa najdem povezavo pa ali kupim direktno pri letalski družbi, včasih pa tudi kar pri Kiwi-ju.

Kako potovati po Armeniji?

Če ste avanturisti, potem bo potovanje z javnim prevozom, maršrutkami gotovo zanimivo. Midva sva imela relativno malo časa, zato sva se odločila za najem avtomobila, saj sva tako potovala hitreje in bolj fleksibilno med kraji. Avto sva prevzela in tudi vrnila na letališču. Vožnja po Armeniji ni nič posebnega, mednarodne vozniške od naju niso zahtevali, cestnin ni …

Edino omeniti velja: v okolici Erevana je res veliko radarjev. Tako da vozite po omejitvah. Midva sva sicer dobila kazen, a je bila tako smešno nizka, da sva jo z veseljem plačala. Kazen je prišla po pošti nekaj mesecev kasneje direktno od armenske policije, znašala pa je 6€. Z veseljem sva plačala 🙂 Pa tudi točno sva vedela, kdaj naju je radar slikal in da je stvar resnična.

najem avtomobila v Armeniji: pazi se radarjev!

Katarina za volanom

Najboljši čas za potovanje v Armenijo

Armenija je celinska država, zato zna biti pozimi zelo hladna, poleti pa zelo vroča. Midva sva potovala med jesenskimi počitnicami (okoli 1. novembra) in imela čudovito vreme. Večinoma je bilo toplo, v Erevanu sva bila v kratkih rokavih, na višjih planotah pa v lahki jakni. Čas je bil idealen tudi z vidika narave, saj je bilo drevje v prekrasnih jesenskih barvah. Za tiste, ki bi se radi vzpeli na Aragats, najvišjo goro Armenije (ki meri par metrov več kot 4000m), pa je poletje pač najboljši čas, čeprav bo hudo vroče. Ko sva bila midva tam, je bilo že kar nekaj snega po hribih.

jesenske barve na drevesih, Armenija

Prekrasne jesenske barve v Armeniji

Vstopni pogoji za Armenijo

Slovenci za Armenijo ne potrebujemo vize za turistična potovanja do 6 mesecev. Opozoriti pa velja, da se Armenija in Azerbajdžan res, res ne marata. In če imaš v potnem listu že azerbajdžanski žig, te znajo malo bolj izprašat na meji. Jaz sem pol leta prej potovala v Azerbajdžan in potem so me na meji malo bolj izprašali, zakaj sem bila tam, kaj bom počela v Armeniji, morala sem jim dati svojo telefonsko številko, naslov itd. Nič dramatičnega, a vseeno malo neprijetno. Menda je v obratno smer hujše. Torej v Azerbajdžanu imaš še veliko več težav pri vstopu v državo, če si bil pred tem v Armeniji.

Samostan Khor Virap in gora Ararat v ozadju

Samostan Khor Virap in gora Ararat v ozadju

Denar, elektrika in internet v Armeniji

Armenija uporablja enoto dram. Nastanitve sva morala vse plačati z gotovino (rezervirala pa sva jih preko booking.com), vstopnine tudi, čeprav so ponekod imeli tudi POS terminale. V gostilnah in v trgovinah pa sva lahko plačevala tudi z našimi bančnimi karticami. Torej, nekaj gotovine boste gotovo potrebovali v Armeniji.

PREBERI ŠE  Izleti in znamenitosti v okolici Erevana (samostani, hribi, soteska)

Električne vtičnice v Armeniji so enake kot pri nas, tako da pretvorniki niso potrebni.

Kot ponavadi, sva si tudi za to potovanje kupila lokalno sim kartico. Zadnje čase se vedno poslužujeva kar esim aplikacije Airalo, kjer kupiš navidezno oz. e-sim kartico. Stvar je še bolj enostavna kot klasična sim kartica, čeprav tudi te prodajajo na letališču in so relativno poceni. Če se odločite za Airalo, uporabite kodo KATARI6961 za nekaj evrov popusta pri prvi registraciji.

Ruševine katedrale Zvartnost

Ruševine katedrale Zvartnost

Sporazumevanje v Armeniji

Armenija ima svoj jezik – armenščino, in svojo pisavo. Ker je bila nekoč del Sovjetske zveze in še vedno ohranjajo precej tesne vezi z Rusijo, še vedno veliko ljudi govori rusko. Angleško govori le mlajša generacija. Torej, za sporazumevanje zelo koristi ruščina, če ne drugače pa si lahko pomagamo tudi s kakšno slovensko ali srbsko besedo. Načeloma so ljudje zelo prijazni in komunikacija ni bila nikoli problem.

Varnost v Armeniji

Armenija ima stalne težave z Azerbajdžanom, zato je varnost s tega vidika vedno malo vprašljiva. Vsake toliko se Azerbajdžan odloči, da bi napadel Armenijo in potem imajo vojno … do sedaj se je to dogajalo v regiji Nagorno Karabakh, ki ni del ustaljenih popotniških poti po državi. Ko sva bila midva tam, so bile tudi neke napetosti na JV države, tam okoli Tateva. Svarili so naju, naj ne hodiva preblizu meje, pa tudi na cesti sva videla ogromno vojaških vozil, topov … očitno so se pripravljali na nekaj, vendar po najinih podatkih še pol leta kasneje ni bilo nobenega novega spora. Torej, preverite trenutno stanje glede Azerbajdžana in njegovih groženj Armeniji. Sama Armenija pa je sicer zelo varna država.

Muzej armenskega genocida, Erevan

Muzej armenskega genocida v Erevanu

Znamenitosti Armenije

Glavna znamenitost Armenije so njeni samostani. Armenija je namreč najstarejša krščanska država in samostani v Armeniji so vsi po vrsti zelo stari in tudi zelo lepi, če vprašate naju 🙂 Največ znamenitosti se najde v okolici Erevana, zato priporočam, da si preberete tole objavo na blogu in boste izvedeli za večino znamenitosti Armenije 🙂

Izleti in znamenitosti v okolici Erevana (samostani, hribi, soteska)

Komentiraj

Lahkih nog naokrog
error: Vsebina je zaščitena