Avstralija je moja sanjska destinacija in verjamem, da tudi še komu drugemu predstavlja ultimativno popotniško željo. Tako daleč in po eni strani tako drugačna, eksotična, po drugi strani pa je to razvita država, kjer stvari načeloma dobro funkcionirajo. Vseeno pa je to ogromna država, pravzaprav že skoraj kontinent, ki je seveda zelo raznolik. Tako pokrajinsko kot tudi npr. glede poseljenosti. Razdalje so ogromne, nate na vsakem koraku prežijo divje živali, ki te (če vprašate Avstralce) vse poskušajo umoriti, haha. Torej, nasveti za potovanje v Avstralijo vseeno pridejo prav, kajne? In po treh potovanjih v Avstralijo pa že imava nekaj za napisat in priporočit.
Nasveti za potovanje v Avstralijo
Letalske karte do Avstralije (kako do Avstralije?)
Glede na to, da je Avstralija na drugem koncu sveta, se tja načeloma potuje z letalom. Možnih povezav je ogromno. Najbolj direktne so preko Arabskega polotoka (Emirates, Qatar, Etihad, OmanAir, Saudia itd), ampak so pogosto tudi najbolj drage. Trenutno so cenejše opcije letov preko Kitajske, so pa kitajski letalski prevozniki malo manj luksuzni kot arabski. A midva sva mnenja, da dokler naju varno pripeljejo na destinacijo, bo že v redu. Cene se navadno gibajo okoli 1000€. Vse, kar je manj, je ugodna letalska karta. Seveda pa cene variirajo glede na letni čas, letalsko družbo in še kaj. Leti v mesto Perth na skrajnem zahodu države so navadno najcenejši, saj je to bistveno bližje Evropi/Arabskemu polotoku, kot pa npr. Sydney in Melbourne, ki sta na vzhodni obali.
Za iskanje letalskih kart priporočava iskalnik kiwi (spodaj). Če vam je to naporno, stresno oz. vam iskanje letalskih kart ne gre, pa vam z veseljem pri tem pomagava. Preveri, kako na tej povezavi.
Viza za Avstralijo in karantena
Ko so letalske karte urejene, si je pred odhodom treba urediti še vizo. Ja, za Avstralijo je potrebna viza. A brez skrbi, je brezplačna, urediš jo preko spleta in zelo hitro dobiš potrditev. Nič težkega ali napornega torej. Več o avstralski vizi je napisano v ločeni objavi: Viza za Avstralijo.
Vstop v Avstralijo je omejen določeni hrani. Temu se reče karantena. Avstralci želijo obvarovati svoje posebne rastlinske in živalske vrste in zato ne dovoljujejo vnosa nobene sveže zelenjave ali sadja, nobenih jajc, mesnin in mlečnih izdelkov. Med je tudi prepovedan, prav tako tudi leseni izdelki (tu veljajo določene izjeme, če je les obdelan, ampak recimo slovenska suha roba načeloma ni dovoljena).
Kdaj potovati v Avstralijo?
Kot že omenjeno v uvodu, je Avstralija zelo velika in raznolika, zato je tudi idealni čas za potovanje zelo različen glede na regije. Osrednji del (Uluru in tam okoli) je primeren za obisk v času našega poletja, njihove zime. Takrat je v puščavi znosno vroče. JV del države (New South Wales s Sydneyem, Victoria z Melbournom in Tasmania) ima primerljivo vreme kot Evropa, le ravno kontra. Torej v času naše zime je tam poletje. Najtopleje bo na severu, najhladneje pa na jugu. Tasmanio se torej priporoča res sredi naše zime, ko je tam više poletja, Sydney in New South Wales pa ima prijetno toplo vreme tudi v času naše jeseni, zime in pomladi. Severni del Avstralije ima v času naše zime deževno obdobje, torej je spet naše poletje bolj primeren čas … Uf, torej je kar komplicirano tole, kajne? Bistvo je, da je vedno primeren čas za potovanje v vsaj en del Avstralije. Le pravega izberite.
Midva sva dvakrat potovala v novembru in v tem času obiskala Uluru, torej center Avstralije, Južno Avstralijo, Victorio in New South Wales. V puščavi so bili dnevi že kar vroči, preostali deli pa so bili ravno prav topli. Enkrat pa sva bila v Avstraliji julija, tudi takrat v New South Wales-u in je bilo večinoma kar hladno. Ni to tako, kot naša zima, ampak bolj tako pozna jesen ali pa zgodnja pomlad. Seveda pa se da v Avstraliji tudi smučat, če greš v času njihove zime v gore.
Kako potovat naokoli po Avstraliji?
Ok, to, da je Avstralija ogromna, je sedaj že vsem jasno 🙂 Za svoje potovanje si torej lahko izbereš en manjši del države, ki ga je smiselno raziskati z najetim avtomobilom. Obstajajo sicer tudi avtobusi in vlaki, ampak Avstralijo se doživi pač z avtom, ker Avstralija je narava, so živali in ne toliko večja mesta, med katerimi pa sicer vozijo avtobusi in vlaki. Za potovanja na daljše razdalje pa seveda priporočava notranje lete. Avstralija ima kar nekaj nizkocenovnikov, ki povezujejo številna mesa in mesteca po državi. Največji nizkocenovnik je JetStar, sicer pa preverite še Virgin Australia in seveda je tu še Qantas, ki pa je že kar konkretna letalska družba in ne nizkocenovnik.
Za potovanja po kopnem pa, kot rečeno, priporočava najem avtomobila, lahko tudi avtodoma. Midva sva vedno do sedaj potovala z najetim avtom in svojim šotorom (veliko cenejša opcija kot pa najem avtodoma). Pri najemu avtomobila velja preveriti pogoje najema, saj je v Avstraliji veliko makadamskih cest, kamor pa najeti avtomobili večinoma ne smejo. Avto sva nazadnje najela pri agenciji Hertz, za iskanje avtomobilov pa uporabljava iskalnik Rentalcars, ki je tudi v slovenščini.
Nasveti za vožnjo po Avstraliji
V Avstraliji se vozi po levi strani ceste, tako kot recimo v Veliki Britaniji. Načeloma to ni nek “bavbav” in se vožnje po levi strani ceste hitro navadiš. Glavne ceste so večinoma dobro urejene tako, da ni za skrbet.
“Zabava” se začne v Outbacku, torej v osrednjem delu Avstralije. Tam so glavne ceste tudi asfaltirane, so dolge in ravne in okolica je načeloma precej enolična. To voznika lahko hitro utrudi oz. ga naredi manj pozornega. A vedeti je treba, da v tej “dolgočasni” puščavi živi kar nekaj živali, ki se rade pojavijo tudi na cesti. Sploh kenguruji so lahko velik problem, saj so veliki in če bi jih zadeli, je tudi škoda na avtomobilu precejšnja. Da ne govorim o škodi na kengurujih. Omeniti tudi velja, da so v tem delu Avstralije, bencinske črpalke redkejše. Še vedno so, samo naj velja pravilo, da ko pride količina goriva pod polovico, je pametno na prvi bencinski dotočit. Marsikje v Avstraliji tudi ni signala. Ob glavnih cestah se še nekako dobi, čim pa zaviješ malo stran, pa ostaneš brez. Mimoidočih avtomobilov pa tudi ni veliko. Torej, če se karkoli zgodi, da kje obtičite, je dobro imeti v avtu dovoljšno zalogo pitne vode in hrane, da preživiš nekaj časa, dokler ne pride pomoč do tebe.
V Avstraliji je tudi ogromno makadamskih cest oz. tudi t.i. tracks, kar so pač kolovozi, ki lahko postanejo zelo blatni oz. razriti. Vožnja tam je priporočljiva le za tiste, ki so vešči 4×4 vožnje, imajo za to primeren avto in dobro je tudi, da se gre v konvoju vsaj 2 avtomobilov.
Nastanitve v Avstraliji
Avstralija je razvita država, zato so tudi nastanitve načeloma spodobne. V večjih mestih so hoteli, hostli in razni apartmaji, v naravnih parkih pa t.i. lodge (koče) ali pa kampi. Divje kampiranje v Avstraliji ni dovoljeno povsod. Bodite pozorni na znake in omejitve, saj so kazni lahko res visoke. Veliko kampov, ki so v naravnih parkih, je treba rezervirati vnaprej preko spleta, signala pa v samem parku ni. Torej, preden se odpeljete v določen naravni ali narodni park, kjer bi želeli prenočiti, uredite rezervacijo kampa. Za potovanja z avtom (oz avtodomom) in iskanje kampov je zelo koristna tudi aplikacija CamperMate.
Denar, elektrika, internet v Avstraliji
V Avstraliji uporabljajo avstralski dolar in sedaj se da že vse plačevati s karticami. Gotovine tekom svojega zadnjega potovanja (2024) nisva nikjer potrebovala.
Električne vtičnice v Avstraliji so angleškega tipa, torej imajo tri ploščate vhode. To pomeni, da mi potrebujemo pretvornike.
Internet je na voljo praktično povsod po mestih, vse nastanitve ponujajo brezplačen wifi. V mestih to! Na podeželju oz. v Outbacku, kjer pa so naselja redka, je pa tudi tega bistveno manj. Nama je že kar logično, da si za potovanje urediva lokalno sim kartico. Tokrat sva si uredila eno e-sim kartico preko aplikacije Airalo (povezava je tule in za prvi nakup dobite tudi nekaj popusta, če uporabite kodo:KATARI6961. Drugo sim kartico pa sva kupila fizično pri ponudniku Telstra, ki naj bi imel še boljšo pokritost. Cena je skoraj 2x višja kot pri Airalo, pokritost pa ni bila bistveno boljša, no. Večinoma sva oba imela signal, ali pa ga oba nisva imela. Redko kakšen odsek je bil tak, da je imela samo Telstra signal.
Varnost in divje, nevarne živali
Na splošno se nama zdi Avstralija zelo varna država. Hudega kriminala ni, vožnja je načeloma umirjena … edino resno nevarnost predstavljajo divje živali. Po eni strani zato, ker ti lahko nenadoma skočijo pred avto (preberi si objavo o parku Mungo, tam so kenguruji kar tekmovali, kdo bo skočil pred najin avto). Po drugi strani pa velja omeniti, da ima Avstralija veliko zelo strupenih ali kako drugače nevarnih živali. V morju so morski psi, krokodili, strupene meduze, na kopnem pa kar mrgoli strupenih pajkov in kač. Pa je to res? Dejstvo je, da je Avstraliji veliko strupenih kač in pajkov. Prav tako pa je tudi dejstvo, da sva bila že trikrat v Avstraliji, vsakič veliko v naravi, pa še nikoli nisva videla nobene kače ali pajka. Morda imava samo srečo. Poudarila bi le rada, naj vas strah pred pajki in kačami ne odvrne od potovanja po Avstraliji, ker je to prekrasna država, vredna obiska.