10 nasvetov kako preživeti dolge lete

Nasveti za potovanje z letalom

by Katarina
Objavljeno: Posodobljeno:

Potovanja z letalom so vedno posebno doživetje. Po eni strani je pot z letalom vznemirljiva – to je le nekaj drugačnega, kot pa se usesti v avto in se odpeljati z domačega dvorišča. Po drugi strani pa znajo biti leti naporni. Sploh, če je let dolg, po možnosti z dolgim prestopom (ali več prestopi) vmes. Že res, da to navadno pomeni, da bomo prišli na drug konec sveta, ampak kdo se ne bi prijel za glavo, ko vidi napis npr. 14h let. Malo te že stisne, kajne? Sedeti toliko časa pri miru, v sedečem položaju … ni luštno. Kako torej preživeti dolge lete, kako jih narediti čim bolj udobne in mirne? Tule so najini triki in namigi in vse najine izkušnje mnogih preletenih ur.

iskanje letalskih kart

Nasveti kako preživeti dolg let z letalom

1.) Naj bo odhod na potovanje čim bolj miren

Začnemo na letališču. Najprej nekaj splošnih predlogov: pridi na letališče naspan in če se da, ne preveč živčen. To pomeni, da si tam pravočasno in greš lahko v miru skozi vse kontrole. Prva stvar je, da greš dovolj zgodaj od doma (to pri nama nikoli ne uspe, ker Katarina ne zna ob uri skozi vrata ☺️). Drugi nasvet bi bil, da prtljago stehtaj že doma. Če se vračaš s potovanja, pa priporočava nakup majhne ročne tehtnice, ki jo lahko vzameš s seboj in z njo pred odhodom na letališče kjerkoli stehtaš svojo prtljago. Tako si prihraniš stres na check-inu, saj veš, da ti ne bo treba zadnji moment prepakirati celotnega kovčka sredi terminala. Za še dodatno mirno vest, daj v svojo oddano prtljago en Chipolo (če imaš iPhone). Chipolo ali pa tudi AirTag ti bo pokazal, kje je tvoja prtljaga. Tudi, če se slučajno na poti izgubi, boš s Chipolom vedel, kje je obtičala. PS: imava tudi kodo za popust za Chipolo WORLDMAPDUO10.

PREBERI ŠE  Izgubljena prtljaga! Kaj storiti in kako dobiti odškodnino
ženska pred tablo z obvestili o zamudah letal

Na letališču

2.) Udobne obleke

Včasih na letališču vidim ljudi, ki so res lepo, elegantno oblečeni in urejeni. Ženske naličene, z urejeno pričesko, v petkah, za seboj vlečejo lepe kovčke … Jaz pa stojim tam zraven kot en “klošar”. V širokih hlačah, puloverju s kapuco, ogromnim nahrbtnikom, na katerem visi še dodatna blazina za okoli vratu. Po možnosti sem skuštrana in imam podočnjake “do kolen”. Ja, moja samozavest pade nekam pod gladino morja 😅. Ampak mislim si, da taka gospa verjetno ne bo letela 14h do Avstralije, ampak morda samo par ur na kakšen poslovni sestanek. No, če pa bo v tej opravi letela 14h, si pa tudi ne želim biti ona. Za tako dolge lete je namreč za naju izredno pomembno, da nama je udobno. Ne predstavljam si toliko časa sedeti v oprijetih hlačah, bluzi, paziti na pričesko. Ne, ne. Midva se oblečeva tako, da nama je udobno in praktično.

letališče: mladi popotniki spijo na tleh

Dolga pot, dolg let, dolg prestop v neudobnih oblekah je lahko zelo neprijeten

Široke hlače z žepi ali pa udobne pajkice zame. Pulover s kapuco in kakšnim velikim žepom. Ker žepov ni nikoli dovolj. Letalske karte, potni list, telefon … toliko stvari, ki jih potrebuješ na vsakem koraku, a hkrati jih moraš nekam pospravit. Spodaj pa bombažne, a elastične majice. Kar se tiče obutve, prisegava na Adidaske, če pa je problem s prostorom ali maso najine prtljage, pa obujeva tudi pohodniške čevlje. Čevlji, ki jih nosiva na dolgih letih, so vedno taki, da se da v njih tudi teči po letališču 😀. Na letalu pa se itak pogosto sezujeva.

To je najin sistem, vsak pa naj zase premisli, v čem mu je najbolj udobno.

skupina popotnikov igra karte na letališču v Jeddah

Široke hlače, pulover s kapuco je za naju idealna oprava za dolge lete

3.) Čim manj nakita

Priporočava, da na sebi nimate preveč nakita in modnih dodatkov, saj bo vse to treba sneti pri varnostni kontroli. Pobere nekaj časa, hkrati pa obstaja možnost, da se kaj izgubi. Če se le da oblečeva hlače, ki ne potrebujejo pasu, uro imam rajši v nahrbtniku in ne na roki, saj jo je treba pogosto sneti. Kakšnih velikih zapestnic ali ogrlic jaz itak ne nosim, sončna očala že prej pospraviva v nahrbtnik.

Ne samo, da nakit moti pri varnostni kontroli, tudi med letom vas bo pas verjetno tiščal, roke lahko zatečejo, zato ura ali kakšne zapestnice tudi niso najbolj prijetne.

letalo ki pristaja na plaži Dead end beach, montego bay

Pristanek na Jamajki

4.) Tople obleke

Na letalu zna biti precej hladno, tudi če letimo sredi poletja. Prav tako na letališčih. Ne vem zakaj, ampak najbolj vroče države imajo klimo nastavljeno na najnižjo temperaturo. Recimo Doha, Abu Dabi … na tistih letališčih dobesedno zmrzuješ. Zato se vedno oblečeva dolge hlače. Ok, to tudi zato, ker ne bi želela z golimi nogami oz v kratkih hlačah sedeti na letalskem sedežu ali pa po letaliških stolih. Ne vem, kdaj so to nazadnje temeljito očistili. Torej … dolge hlače – obvezno.

Potem pa navadno oblečeva nek pulover ali jopico s kapuco. Spodaj pa majica s kratkimi rokavi in še ena z dolgimi v ročni prtljagi. Ker nikoli ne veš, kako mrzlo ali toplo bo na letalu. Kapuca pride zelo prav, da si jo potegneš čez glavo in ti ne piha preveč okoli ušes, hkrati pa si lahko malo zakriješ obraz, če želiš spat.

Vedno imava pri sebi tudi kakšno ruto ali “rorček”, buff za okoli vratu. Ravno zato, če je klima premočna, da se malo zaviješ in pogreješ.

Tople nogavice pridejo prav, če se na letalu sezuješ oz. če ne želiš vseh 14h imeti na nogah nekih pohodniških čevljev. Ampak, če si bos, te pa hitro zazebe v noge. Mene vedno zebe, zato imam vedno še ene nogavice pri sebi.

wizzair potnik

Na letalu je skoraj vedno zelo hladna klima. Se splača obleči kaj toplega

5.) Pripomočki (čepki za ušesa, maska za čez oči …)

Potem med dolgim letom pridejo prav tudi razni pripomočki. To so recimo čepki za ušesa. Pridejo prav, da lahko v miru zaspiš. K temu pripomore tudi maska za čez oči. Jaz recimo ne morem spati, če je svetlo. Še z masko za oči včasih ne gre, ampak vsaj malo pa pomaga. Potem je tu kakšna blazina za okoli vratu. Čeprav priznam, da še nisem našla idealne zase. Obstaja veliko različnih modelov in bi bilo treba malo potestirati.

čepki za ušesa in obrazna maska za lažje bivanje v hostlu

Maska za oči in čepki za ušesa – obvezna oprema za na potovanja

Če nadaljujem s pripomočki, so tu še kakšni lahki copati. Včasih smo jih dobili na letalu v tistem paketku za potnike, zadnje čase pa je tega vedno manj. Ampak copati pridejo prav, ko se sezuješ na letalu in da se potem ni treba za sprehod do stranišča obuvati nazaj npr. velikih pohodniških čevljev, pač pa natakneš samo copate.

Da se med letom zamotiš, pa pride prav kakšna knjiga, revija in pa film na telefonu ter slušalke. Na letu z Japonske smo recimo eno uro pred pristankom morali pospraviti in prenehati uporabljati ekrane na letalu. Če bi imela kakšen film na telefonu, pa bi ga lahko v miru pogledala. Ali pa bi lahko nadaljevala z branjem knjige.

Osnovna oprema za na plažo: sadje, voda, dobra knjiga in sončna očala

Osnovna oprema za na plažo: sadje, voda, dobra knjiga in sončna očala

Odejo navadno dobimo na letalu, na daljše lete z nizkocenovniki pa si jo prineseva svojo. Morda ni ravno odeja, je bolj kakšna brisača. Nekaj s čimer se lahko pokriješ in ti je malo topleje. Pa še to: če želiš v miru spati, se pripni s pasom tako, da je pas viden (npr. čez odejo). V nasprotnem primeru te bodo stevardese budile, ko se bo prižgala lučka za pas.

6.) Ročna prtljaga

Občudujem ljudi, ki imajo za ročno prtljago en manjši nahrbtnik ali torbico in to je to. Jaz imam vedno ogromen nahrbtnik, ki poka po šivih. In ker želim imeti stvari na dosegu roke, imam še tako velik nahrbtnik vedno pod nogami (pod sprednjim sedežem). To pa ni vedno najbolj udobno. Sicer imam relativno kratke noge, a vseeno je tak nahrbtnik malo nadležen.

Zame bi bilo idealno, če bi imela neko manjšo torbico, kjer bi imela najbolj nujne stvari (telefon, denarnico, dokumente, slušalke, robčke, osnovne toaletne potrebščine …). To bi imela vedno pri sebi, ostalo ročno prtljago pa bi pospravila v tiste predale pod stropom letala.

Popotniška nahrbtnika, slamnik in Lonely planet Cyprus

Potovanje z ročno prtljago je tako enostavno

7.) Hrana in pijača

Svetujeva, da na letalo prineseš svojo plastenko/steklenico za vodo. Nujno 😀. Saj na letalu (na dolgem letu) dobiš pijače, kolikor želiš, če le prosiš, ampak je tečno kar naprej prosit in na koncu gotovo popiješ premalo. Zrak na letalu je suh in hidratacija je obvezna. Pij veliko vode!

Če ti letalska hrana ne diši ali pa imaš kakšne diete, alergije, si prinesi svoje prigrizke, morda kakšen sendvič, sadje ali pa vsaj kakšne oreščke. Letalska hrana je precej bolj začinjena in soljena, kot “navadna” hrana, zato je uživanje tekočine še toliko bolj pomembno. Sem že omenila, da je treba med letom veliko piti? 😀

8.) Vsake toliko se malo sprehodi, razgibaj

Ni prijetno in tudi ne ravno zdravo predolgo sedeti v neki prisiljeni pozi. Dolgotrajno sedenje lahko privede do tromboze ali pa do kakšnega odmrlega živca. Jap, Roku se je to zgodilo na poti do Vietnama! To prigodo lahko prebereš tule. Zato je res pomembno, da se med dolgimi leti malo sprehodiš in premigaš. Naj ti ne bo nerodno iti na sprehod po letalu. Pa malo pretegnit noge, narediti kakšen počep, se nekajkrat dvignit na prste. Idealno bi bilo vsako uro narediti nekaj vaj za raztezanje in par korakov. To sicer ni vedno mogoče, a vseeno poskusi se malo razgibati čim večkrat med dolgim letom.

letalski sedeži

Dolgo sedenje v letalu lahko tudi škodi. Dobro se je vmes malo premigati

9.) Kateri sedež izbrati? Pri oknu ali prehodu?

Vsak ima svoje preference in noben sedež ni idealen. Pri oknu imaš razgled ter možnost, da se nasloniš na okno oz. steno letala in tako lažje zaspiš. Hkrati pa moraš za vsak obisk stranišča zbuditi, zmotiti še dva potnika, kar pa ni prijetno in navadno to potem privede to tega, da se tisti, ki sedi pri oknu, ne razgibava dovolj med letom.

pogled iz letala na Alpe

Katarina prisega na sedež ob oknu – zaradi takih razgledov

Če si pri prehodu, pa sicer lahko vstaneš kadar želiš in s tem ne motiš nikogar. Se boš moral pa ti večkrat komu umakniti. Po možnosti bo sopotnik želel na WC ravno, ko dobro zaspiš.

Dajmo še to razčistit: ali je ok, da poležeš svoj sedež, da ga daš malo nazaj? Zadnje čase se nama pogosto dogaja, da potnik zadaj glasno protestira, ko dava sedež nazaj. Češ da sedaj pa on nima prostora za noge. Najino stališče je, da je to, da dava sedež nazaj, najina pravica na dolgem letu. Razumeva pa, da je za nekoga z dolgimi nogami lahko to neprijetno. Ampak to ni najin problem, žal. Vsak si želi vsaj malo miru in počitka na npr. nočnem letu. In butanje v sedež je res neprijetno, ker potem dve osebi (ali še več) ne spita. Če imate dolge noge in težko sedite na letalu, potem se splača malo doplačati in si rezervirati sedež v vrsti pri izhodu. Tam je več prostora za noge. Če pa boste kdaj sedeli za nama na letalu, pa vseeno pričakujte, da bova sedež položila nazaj ;).

Rok pa ima rajši sedež ob prehodu

10.) Za boljši občutek pri pristanku

Na destinacijo po tako dolgem letu navadno prideš utrujen, malo zabuhel, pomečkan in še kaj … Da se vsaj malo boljše počutiva, nama pomaga, če se med prestopom ali pa po pristanku lahko stuširava ali vsaj preoblečeva. Res prija biti čist. S kartico Diners imava midva brezplačne vstope v letališke salone in številni saloni imajo tudi tuše (preberi si vse o tej kartici tukaj). To je idealno. Če ni tuša ali pa salona, se najkasneje ob prihodu na destinacijo preoblečeva v sveže spodnje perilo. Se s kakšnimi baby robčki vsaj malo osveživa, umijeva si zobe … in res se vsaj nekaj minut po tem (preden vsa utrujenost pride za teboj) počutiva neprimerno boljše.

Meni veliko pomeni tudi to, da imam oprane lase. Navadno si jih umijem tik pred odhodom na dolgo pot ali pa vmes v salonu (če je na voljo). Je velika razlika, če se pogledaš v ogledalo in imaš vsaj lase sveže oprane, tudi če je obraz čisto utrujen. Z mastnimi lasmi zgledaš še 100x hujše, verjemite.

potniki na letališču

Letališče

Bonus:

Če ti finance dopuščajo, si rezerviraj prvi razred 😀. Potem lahko večino teh nasvetov pozabiš. Midva še nisva doživela tega, ampak si pa predstavljava, da je letenje v prvem razredu veliko bolj udobno. Morda nekoč, ko bova stara in bogata. Zaenkrat pa pač potrpiva na navadnih sedežih. Dolg let je pač naporen. Z nekaj triki si ga sicer malo olajšaš, pa gre. Srečno pot, kamorkoli boste že leteli. Če imate še vi, bralci, kakšen nasvet, pa ga delite v komentarjih spodaj.

Komentiraj

Lahkih nog naokrog
error: Vsebina je zaščitena