Plezanje na Sejšelih

by Katarina
Objavljeno: Posodobljeno:

Tale prispevek na blogu bo zanimiv za vse navdušence nad plezanjem. Torej, ste že videli kakšno fotografijo Sejšelov? Gotovo so vam v oči padle tiste ogromne granitne skale na plaži. Tudi nama so, seveda in Rok, ki je sploh nor na plezanje, je takoj pomislil: “Kaj pa če bi šla midva plezat na Sejšelih?” Če malo pogooglaš, hitro ugotoviš, da plezanje na Sejšelih praktično ne obstaja. Informacij je izredno malo, vrisanih smeri po balvanih še manj, izkušenj plezalcev tudi nič kaj dosti. Plezanje na Sejšelih torej ni ravno najpogostejša aktivnost. A midva se nisva dala, s seboj sva spakirala “plezalke” (plezalne čevlje) in upala na najboljše.

plezanje na sejšelih: moški in ženska sedita na skali na plaži Anse Source d'Argent

Plezanje na Sejšelih je rahlo avanturistično

Plezanje na Sejšelih – lokacije

Obstaja aplikacija in spletna stran 27crags, kjer je Rok našel nekaj balvanov na Sejšelih. To sva si shranila in sva rekla, da bova preverila v živo na terenu. Če bo kaj iz tega, potem super. Če ne, pa se tudi ne bova preveč sekirala.

Plezanje na Anse Source d’Argent, La Digue

Prvo resno plezanje je bilo na plaži Anse Source d’Argent na otoku La Digue. To je plaža, ki je znotraj posestva L’Union Estate in se zanjo plača tudi vstopnino (okoli 10€ za cel dan). Plaža je tudi sicer znana po res velikih, visokih granitnih skalah, zato ni čudno, da so tu plezalci našli kakšno smer.

Rok pleza balvan na Anse Source d'Argent

Rok pleza balvan na Anse Source d’Argent

Tudi midva sva našla vrisane balvane in jih nekaj poskusila splezati. Kmalu sta naju opazila še dva nemška turista in se nama pridružila. Ha, pa le nisva edina “norca”, ki nosita na Sejšele plezalke 🙂 Skupaj smo potem malo študirali balvane in se spodbujali pri plezanju.

Lahkih balvanov tu ni, ocene se v povprečju začnejo pri 6a, ko dodaš pa še precej visoke balvane, pomanjkanje crash-padov (posledično res ne smeš pasti), zelo ostro skalo in visoko temperaturo ozračja, plezanje vsekakor ni lahko. Je pa zabavno. Medtem, ko se večina drugih ljudi fotografira na menda najlepši plaži na svetu, sva midva plezala. Nama se je zdelo super.

Plezanje na Sejšelih, na rajski plaži Anse Source d'Argent

Plezanje na Sejšelih, na rajski plaži Anse Source d’Argent

Plezanje na Anse Georgette

Najino drugo plezanje je bilo na plaži Anse Georgette na otoku Praslin. Tudi ta plaža ni kar prosto dostopna – do plaže se gre preko resorta Lemuria in za to se moraš pri vhodu registrirati, je pa brezplačno.  Tu sva našla nekaj nižjih balvanov, zato je bilo plezanje bolj v užitek, saj naju ni tako skrbelo, kam bova priletela ob morebitnem padcu. Ocene so prav tako od 6a dalje,  a je ravno zaradi nižjih balvanov vse skupaj prijetneje. Tu sva res uživala.

plezanje na Sejšelih

Rok bi itak samo plezal 🙂

Poplezavanje po granitnih skalah

Na ostalih plažah nisva plezala kakšnih določenih problemov, pač pa sva se bolj kot ne sprehajala po granitnih skalah, balvanih. Brez plezalnih čevljev so te skale lahko hitro spolzke za hojo v navadni obutvi ali pa grobe za bose noge. S plezalkami pa je bilo idealno. Lahko sva zlezla na kakšno višjo skalo in recimo opazovala sončni zahod (na Anse Patates), ali pa preko skal prišla do sosednjega rajskega zaliva (npr. na Anse Lazio) … V najinem primeru se je torej splačalo imeti plezalke s seboj 😉 .

plezanje na Sejšelih - moški na visoki granitni skali

Plezanje kar tako malo … brez vrisanih smeri

Plezanje na Sejšelih – oprema

Za plezanje v osnovi potrebuješ plezalke (plezalne čevlje) in neko varovalo. Na visoki steni je to varovalo plezalni pas, vrv in sistem za varovanje, pri plezanju po balvanih pa se uporablja t.i. “crash pad” (blazina). Namreč balvane se pleza brez vrvi, zato je blazina tisti tapomembni pripomoček, ki prepreči poškodbo pri padcu/skoku s skale. Saj doma imava svoje crash pad-e, ampak to je velika stvar in tega nisva mogla vzeti s seboj. Rok je iskal po spletu in celo našel nekoga, ki sposoja crash pade na Praslinu. A je bila cena precej zasoljena (okoli 20€/h). Pa še, ko nisva vedela, a se bo dejansko dalo plezat ali ne, zato se za najem nisva odločila. Bova že … 🙂

moški plezalec, plezanje na sejšelih, balvan na plaži Anse Georgette

Rok v enem malo nižjem balvanu (in z brisačo spodaj :))

Brez crash pad-ov sva bila pri izbiri balvanov nekoliko omejena, saj prav posebno visokih balvanov nisva želela / si nisva upala plezat. Eno je, če padeš z npr. 2m, drugo pa če je to z vrha balvana, npr 7m visoko. Malo je tudi odvisno od podlage. Mivka je nekje zelo mehka, spet drugje pa zelo zbita. Rok je enkrat skočil z balvana, ko ni bil niti 2m visoko, a je bila mivka spodaj čisto trda in ga je potem še 2 dni bolela noga. Tako da, kdor bo tako nor, da se odpravi na Sejšele plezat, naj res dobro premisli glede varovanja.

plezanje na Sejšelih

Plezanje na Sejšelih

Plezanje na Sejšelih – pomembno je, kdaj greš plezat

Za konec pa še to: skale na Sejšelih so ob morju, zato je treba pomisliti tudi na čas plime in oseke. V vseh primerih je bilo tako, da je bilo plezanje možno ob oseki, v času plime pa je marsikateri balvan vsaj deloma pod vodo.

PREBERI ŠE  Greva na morje - na Sejšele!

Druga stvar, na katero velja pomisliti, je pa temperatura (skal). Midva sva vedno plezala zjutraj, ko ni bilo prevroče. Popoldan se skale na soncu močno segrejejo in jih je težko držati. Pa tudi, ko je sonce res močno, zraven pa dodaj še visoko vlago na Sejšelih, je pač težko plezati. Edina uteha je ta, da imaš morje blizu in se lahko hitro ohladiš.

balvaniranje na Sejšelih

Plezanje na Sejšelih je pogojeno tudi s plimovanjem

Komentiraj

Lahkih nog naokrog
error: Vsebina je zaščitena