Kaj spakirati za treking v Nepalu? To je bilo kar težko vprašanje. Da bova imela vse potrebne stvari, a hkrati, da ne bova klecala pod težo nahrbtnika. To je bila največja dilema tekom najinih priprav na treking v Nepalu. Seveda je marsikaj odvisno od tega, kakšen bo treking oz. kateri treking bova opravila. Kako dolg bo treking? Kakšno vreme se pričakuje? Bo večino časa mrzlo, ali bo tudi toplo? Kje bova spala na trekingu – v šotoru ali v kočah? Najprej sva si seveda morala odgovoriti na ta vprašanja oz. izbrati treking. Kako in zakaj sva izbrala Annapurna Circuit treking oz. Tilicho trek, si lahko prebereš tule. Sedaj pa gremo na najin seznam stvari, ki sva jih vzela s seboj. Dodala sva še komentarje, če je bila kakšna stvar res pomembna oz., katera je bila nepotrebna.
Kaj spakirati za treking v Nepalu?
Glavno je bilo, da so stvari, ki jih pakirava za s seboj funkcionalne in lahke. Izbrala sva obleke, ki sva jih lahko večkrat oblekla. Recimo merino volna ne smrdi in jo imaš zato lahko dlje časa. Za spat nisva spakirala pižame, ampak sva spala v merino pajkicah in majici – kar sva imela tudi kot “base layer”, toplotni sloj za tiste dni trekinga, ko sva šla najvišje, v najbolj mrzle kraje. Vsako stvar, ki sva jo dala v nahrbtnik, sva prej stehtala in dvakrat premislila, če jo res potrebujeva.
Obleke
- Gojzerji in novi vložki za gojzerje
Izredno pomembno je, da so gojzerji uhojeni. Če greš v novih čevljih na treking, je možnost, da te bodo ožulili precejšnja. Midva sva si kupila nove vložke za v gojzerje, da so malo ublažili hojo, hkrati pa niso bili moteči, da bi naju ožulili.
- Natikači
Za pod tuš, ker tuši res niso presežek čistoče v Nepalu. Pa tudi tako, za preobut, ko zaključiš s hojo za tisti dan.
- Pohodniške hlače
1x dolge hlače. V kratkih se ne splača hodit. V nižjih legah te napadajo pijavke, višje pa je itak prehladno. Pa tudi menda se ne spodobi v Nepalu hodit v kratkih hlačah. Torej, ene dolge letne pohodniške hlače.
- Hlače za preoblečt
S seboj sva imela rezervne hlače. Take, v katerih bi lahko hodila, če bi imela slučajno pohodniške hlače preveč umazane, mokre itd. Hkrati pa so bile to hlače, v katere sva se preoblekla po tuširanju, ko sva zaključila s trekingom in preden sva šla spat. Če bi res želela varčevati s težo, bi te hlače lahko pustila doma. Se je vsekakor pasalo preobleči, ampak bi preživela tudi brez tega.
- Flis jopica
- Srajca
Tole je prišlo zelo prav. Tanka srajca, ravno toliko, da pokrije roke (sonce je namreč res močno), hkrati pa ni pretopla. Rok je ni imel s seboj in jo je kar konkretno pogrešal.
- 1x merino majica s kratkimi rokavi
- 1x švic majica
- 1x bombažna majica
Bombažna majica je bila za preoblečt, da sva imela vedno nekaj čistega po tuširanju, za samo hojo pa sva menjala merino majico in švic majico. Lahko bi imela tudi dve merino majici, bi bilo še boljše, ker manj smrdijo. Ampak ker nimava toliko merino majic, sva pač tisto švic majico nekajkrat na roke oprala.
- 3x pohodniške nogavice, 3x navadne nogavice
Tu sva si rahlo različna. Rok nosi pohodniške nogavice direktno na nogo, jaz imam vedno najprej obute navadne nogavice in potem čez pohodniške nogavice. Posledično moje pohodniške nogavice manj smrdijo 😉 Sem pa zato nosila dvojno količino nogavic s seboj. Seveda pa sva nogavice in spodnje perilo sproti prala.
- 4x spodnje perilo
- 2x športni moderc
Ko je en moderc prepoten ali pa te začne žulit, je dobro imeti še enega.
- Merino pajkice kot base layer
- Merino majica z dolgimi rokavi
Marino pajkice in majico z dolgimi rokavi sva imela kot pižamo oz. za tiste dni, ko sva šla najvišje in je bilo najbolj mrzlo – takrat je bil to najin base layer – kot termo perilo.
- Puhovka
- Vetrne hlače (nepremočljive)
- Goretex jakna (nepremočljiva)
Ker sva se odpravila na treking ob koncu monsuna, je bilo pomembno, da imava s seboj tudi nepremočljive obleke. Posebaj za treking sva si kupila vetrne hlače – to so tanke hlače, ki jih oblečeš preko pohodniških in ne prepuščajo vetra in dežja. Uporabila sva jih 2x, ko naju je ujel dež oz. ko je močno pihalo in so se izkazale za odlične. Goretex jakna ima podobno funkcijo. Jakno sva pred trekingom obilno impregnirala, saj se ta vodoodbojen sloj hitro zdrgne – sploh na ramenih in okoli pasu, kjer se dotika nahrbtnika.
- Kapa s šiltom
- Buff rutka 2x
En navaden buff (rutka) za zaščito pred soncem in en topel buff kot šal za res mrzle trenutke.
- Rokavice
- Trak za ušesa
Namesto kape sva vzela topel trak za ušesa.
Oprema
- Pohodniške palice
- Sončna očala z dobro zatemnitvijo
- Spalna vreča
- Notranja spalna vreča
V kočah je sicer nekaj posteljnine in nekaj dek na voljo, ampak tega ne menjajo za vsakim gostom, deke pa niso vedno ravno najbolj tople. Za naju je bilo torej nujno, da vzameva s seboj svojo puhasto spalno vrečo. Dodatno sva si kupila še notranje spalne vreče iz bombaža. Gre bolj za higieno, saj se puhaste spalne vreče težje perejo in je boljše, če opereš samo to notranjo spalno vrečo. Bi šlo pa tudi brez tega.
- Nepremočljiva vreča (dry bag) za obleke in elektroniko
- Čelna svetilka
- Nahrbtnik z dežnim pokrivalom
Nahrbtnik mora biti dovolj velik, da vse to spraviš notri, hkrati pa mora biti lahek. Jaz sem si za ta namen kupila novega – 46L (kar je relativno malo, ampak, ker sem tudi jaz manjše postave, mi večji nahrbtniki pač niso odgovarjali) z maso 1,5kg. Rok je imel svojega popotniškega v velikosti 70L + 10L. Pomembno nama je bilo, da imava tudi dežno pokrivalo za nahrbtnik. Pri mojem je bilo že vgrajeno zraven, Rok pa si ga je dokupil posebaj.
- Meh za vodo
- Tablete za razkuževanje vode
- Plastenka za vodo s filtrom
Voda v Nepalu žal ni pitna, zato sva imela s seboj tablete za razkuževanje večjih količin vode (npr. v mehu), poleg tega pa sva imela še vsak eno plastenko s filtrom (do 1L).
- Kompas
- Podritnik
Podritnik je manjši kos armafleksa – v velikosti, da paše samo pod rit. Ravno toliko, da se lahko gor usedeš. Tole je prišlo zelo prav! Da sva vedno lahko sedela na čistem in malo toplejšem. Pa itak ni to neka težka ali velika stvar. Doma sva izrezala en star armafleks v želeno velikost. Super pogruntavščina 😉
- Bivak vreča
Sploh ne-obvezna stvar. Midva jo imava doma in sva jo vzela s seboj. Je pa to zelo lahka in zelo tanka vreča za prenočevanje na prostem. To sva imela s seboj za vsak slučaj, če bi se nama karkoli zalomilo. Na srečo je nisva potrebovala.
Osebna higiena
- Mini deodorant
- Zobna pasta v tabletah
- Zobna krtačka
- Zobna nitka
- Trdo milo
- Trd šampon
- Trd balzam za lase
Vse te trde stvari so bistveno lažje in manjše od tekočih ekvivalentov. Pa tudi sicer uporabljava te stvari, tako da je bila odločitev tu precej enostavna. Za pranje perila sva tekom trekinga uporabila kar milo za telo oz. šampon.
- Robčki
- Rolica wc papirja
- Moker wc papir
Wc papir ni stvar, ki bi jo stranišča v Nepalu na trekingih kar imela. Zato je tole obvezna stvar, ki jo moraš imeti s seboj. Midva sva zaradi higiene vzela s seboj še paket mokrega/vlažnega WC papirja – če ne drugega za obrisat roke.
- Krtača in elastika za lase
- Brisača (pohodniška, ultra lahka in hitro sušeča)
- Vložki in menstrualno perilo
Ker menstruacija pride ravno takrat, ko jo najmanj želiš. Za prve dva dni sem imela dvoje hlačke z maxi vpojnostjo (ki držijo 24h), za ostale dni pa potem vložke. Ni najboljša izbira, a so vložki občutno lažji od menstrualnega perila.
- Čepki za ušesa
Če bi kdo preveč razgrajal ponoči. Ker sva hodila pred sezono, drugih popotnikov praktično ni bilo oz. tisti, ki so bili, so bili zelo tihi. Tako da čepkov nisva potrebovala.
- Magnezijeva krema in ognjičeva krema
Nepotrebno. Namesto tega bi lahko vzela samo eno vlažilno kremo. Zrak na visoki nadmorski višini je namreč zelo suh in posledično je tudi koža zelo suha. Magnezijeva krema je bila zelo mastna in bi morala nekaj časa počakati, da se vpije v kožo. Kar je bilo v večini primerov nemogoče, ker je bilo premrzlo, da bi brez hlač posedala po sobi.
- Labelo s faktorjem 50
- Krema za sončenje
Sonce je zelo močno, tako da je tole dvoje obvezno. Midva sva imela sončno kremo s faktorjem 30 in je bilo skoraj premalo. SPF 50 bi bil boljši.
Zdravila
- Aspirin direkt
- Diamox
- Kisik v piksni
- Aktivno oglje
- Probiotik
- Antibiotik (za kolero)
- Claritine
- Ventulin
- C vitamin v tabletah
- Magnezij v tabletah
- Septabene
- Olynth
- Voltaren krema
- Rehidracijski prašek
- Lekadol plus C
- Sikapur
- Gengigel
- Obliži (za žulje)
- Prva pomoč
Aspirin direkt je za lajšanje glavobolov povezanih z visoko nadmorsko višino. Diamox (oz. Edemox) je zdravilo, ki sva ga jemala, preden sva se dvignila nad 3000m. Kisik v pločevinki sva imela za primer težav z visoko nadmorsko višino. Bolj za foro kot za res sva eno pločevinko stestirala. Probiotik, C vitamin in magnezij sva jemala dnevno, ostalo pa sva imela s seboj za vsak slučaj in na srečo nisva nič od tega potrebovala.
Ostalo
-
- Proteinske ploščice
- Krekerji
- Male marmeladke, pašteta, med
- Sladkor in sol (mini paketek za nujno rehidracijo)
- Kamilični čaj
- Izotonik v prahu
- Švicarski nož
Te stvari sva imela za vmesne malice na poti oz. za zelo zgodnje zajtrke, ko sva začela hodit tako zgodaj, da se zajtrka še ni dalo dobiti. Sicer pa sva zajtrk in večerjo vedno jedla v kočah. Hrana je okusna, porcije so velike, cene pa ugodne.
-
- Polnilec za telefon
- Power bank
- Polnilec za športno uro
- Ura
- Telefon
- Polnilec za fotoaparat
- Rokov fotoaparat
- 2x objektiv
- Tripod
- Klinčki za kaj obesit in vrvica
- Denar (gotovina)
- Potni list
- Dovolilnica za treking
Tole sva midva nesla s seboj. Moj nahrbtnik je tehtal okoli 10 kg (brez vode), Rokov pa okoli 13kg. Seveda bi si želela, da bi s seboj nesla manj – za nekaj stvari sem že napisala, kaj bi lahko pustila v dolini. Ni lahko hoditi s tolikšno težo na hrbtu, sploh, ko zrak na višini postane redkejši. Ampak tako grozno pa tudi ni bilo. Sva šla počasi in je šlo.
1 Komentar
Super, hvala vama za res koristne informacije in verjamem, da sta uživala na trekingu! 🙂