Urugvaj je relativno majhna država v Južni Ameriki in pogosto spregledan kot popotniška destinacija. Midva sva si za Urugvaj vzela en teden časa, kar je veliko več kot večina turistov, a vseeno premalo, saj sva našla veliko lepih kotičkov. Predvsem naju je navdušila notranjost države, ki je izredno zelena in polna grudastih gričkov. Spodaj predstavljava najine razloge, zakaj je Urugvaj vreden obiska.
Najprej nekaj zanimivih dejstev o Urugvaju
- Urugvaj je najdražja država za potovanje/bivanje v Južni Ameriki
- Urugvaj je tudi najmanjša država v Južni Ameriki, a je vseeno 9x večja od Slovenije
- Ker na tem področju ni bilo (veliko) zlata in drugih pomembnih rudnin, španske in portugalske osvajalce Urugvaj sprva sploh ni zanimal
- Večina prebivalstva v Urugvaju živi ob obali, notranjost pa je polna pašnikov in polj.
- Najvišji hrib v Urugvaju je visok le 500m, s tem je Urugvaj najbolj nižinska država v Južni Ameriki
- V Urugvaju živi 4x več glav goveda kot pa ljudi.
- Kultura v Urugvaju je izredno podobna argentinski. Delijo si tango, dulce de leche (karamelni namaz), čaj mate, dialekt, govedino … Argentinci se radi hecajo, da je Urugvaj samo še ena izmed argentinskih provinc
- V Urugvaju je prodaja marihuane legalna – dobi se jo v lekarnah 😉
Kaj si v Urugvaju pogledati in zakaj je Urugvaj vreden obiska?
Ker ne gre veliko popotnikov v Urugvaj, so informacije o tej državi zelo skope. Kaj v Urugvaju sploh početi, kaj si pogledati? Tudi midva sva se spraševala isto vprašanje. Danes nanj odgovarjava s spodnjim seznamom stvari, ki so se nama zdele vredne obiska.
Montevideo
Montevideo je glavno mesto Urugvaja, ustanovljeno s strani Špancev kot odgovor na portugalsko ustanovitev Colonie. Ima tipično arhitekturo in zasnovo mesta s pravokotnimi ulicami in kolonialnimi španskimi cerkvami. Več o Montevideu si lahko preberete tule: Mestni vodnik: Montevideo, Urugvaj.
Casapeublo
Casapueblo je stvaritev urugvajskega umetnika Carlos Paez Vilara. V osnovi je imel idejo, da bi ustvaril skulpturo, v kateri bi lahko živel. Začel je z manjšo hišo ob morju zase, kjer bi lahko ustvarjal, potem pa je svoji koči dodajal sobe, prostore, vrtičke, terase in nastala je ogromna stavba, ki danes zavzema velik del klifa v naselju Punta Ballena. Celotna gradnja je potekala kar 36 let. Z delom je začel umetnik sam, potem pa so mu pomagali lokalni ribiči. Pri ustvarjanju mu je bilo pomembno, da je stavba prijetna za človeka in naravo. Zato je uporabljal ukrivljene linije, okoli je zasadil veliko zelenja, na fasadi pa je naredil prostore za ptiče. V hiši so tudi niše, posebno prirejene za njegove umetnine, za spomine s potovanj, za knjige …
Del Casapueblo je muzej in se ga da tudi ogledati, drugi del pa so apartmaji, hoteli, restavracije in zasebni prostori. V muzeju vidimo nekatere slike umetnika, nekaj prostorov Casapueblo, nekaj teras in seveda čudovit razgled na morje. Priporočava!
Punta del Este
Punta del Este je v Urugvaju to, kar je Portorož v Sloveniji. Obmorski turistični kraj, s prestižnimi hoteli, casinoji, zabavami, bogatimi gosti … Marsikdo nama je rekel, da je to najbolj snobovski kraj in da nama obiska ne svetuje. A ker sva si želela malo plaže in oddiha ob morju, sva se za obisk vseeno odločila.
Najbolj naju je navdušila plaža Brava (Playa Brava) s čudovitimi sončnimi vzhodi in pa izredno fotogenično skulpturo prstov. Poležavanje na plaži je bilo za naju prijetno od zgodnjega jutra pa do približno 11h, potem pa je bila plaža tako zelo obljudena, da sva se rajši umaknila kam drugam. Voda morja v Urugvaju je rahlo zelenkaste barve. Ne se ustrašit, to je zaradi bližine izliva reke Rio de La Plata, ki s seboj prinese ogromno nekih sedimentov. Načeloma je voda čista 😉 Tudi ne računajte na to, da se boste uspeli slikati s skulpturo prstov. Ne glede na del dneva, tam je vedno ogromno ljudi, ki si želi točno istega: slike z znamenitimi urugvajskimi prsti 😉
Fray Bentos
V kraju Fray Bentos je bila v letih 1865 – 1979 tovarna za predelavo govedine v paštete in druge oblike konzerviranega mesa. Najbolj poznane so bile Oxo goveje konzerve. Pločevinke iz Urugvaja so hitro obkrožile svet in postale svetovno znane. Recimo, konzerve so bile stalna hrana ameriških in angleških vojakov v prvi svetovni vojni, pa tudi znani raziskovalci so jih nosili na svoje odprave, npr na Mt. Everest in na Antarktiko.
Danes tovarna ne obratuje več, se jo pa da obiskati v sklopu muzeja. Vodeni ogledi so ob 10h (v angleščini) in 16h (v španščini) in so zanimivi, a hkrati niso za tiste s slabim želodcem. Najbolj krut podatek je, da so dnevno tu zaklali kar 2000 krav, kar je menda celo svetovni rekord. Način, kako je bilo to narejeno, pa ni ravno primeren standardom 21.stoletja.
Colonia del Sacramento
Direktno nasproti Buenos Airesa je ob reki Rio de La Plata staro kolonialno mestece Colonia del Sacramento. V času kolonializma, ko se sicer nihče ni res zanimal za področje Urugvaja, so Portugalci ustanovili prvo mesto na tem področju: Colonio del Sacramento – zato da so si zagotovili nadzdor nad ustjem reke, ki je bila pomembna plovna pot. Colonia je še danes zelo lepo ohranjena v prvotnem, kolonialnem stilu. Zanimivo, Portugalci mest niso gradili tako zelo načrtno in natančno kot Španci, zato Colonia nima značilnih pravokotnih ulic, pač pa so vse naključno prepletene.
Salto Penitiente
Večina turistov v Urugvaju se zadržuje ob obali in obišče mesta kot so Colonia del Este, Montevideo in Punta del Este, potem pa nadaljujejo v Brazilijo. Tej poti se tudi reče »gringo trail«. Midva pa seveda ne bi bila midva, če ne bi želela videti še česa drugega. Kaj je torej v notranjosti Urugvaja? Dolgo sva brskala in spraševala, kaj je tam za videti in nato našla slap Salto Penitiente, ki se nahaja v čudoviti zeleni pokrajini. Kakšen mir je bil tam, in kako lepa narava: grički, skale, potočki, naravni bazenčki, slap, kuščarji, ptički, ponoči sva videla lisice. Čudovit kraj, pa vseeno tako nepoznan.
Z vožnjo sva nadaljevala preko celotnega Urugvaja proti Braziliji in večino poti naredila po njegovi notranjosti. Ta naju je izredno navdušila in nama je veliko ljubša kot pa sicer tudi lepe peščene plaže. Za naju so hribi, narava, spokojnost in tega je na urugvajskem podeželju še veliko.